Türkiye savunma sanayisindeki gelişmeler dünyada ses getiriyor. Altay tankı  projesi de bu zamana kadar üzerinde çalışmalar yapılan Altay tankı geçen süre sonunda iyi bir sonuç alındı.

BMC İcra Kurulu Üyesi ve Üst Düzey Yönetici Murat Yalçıntaş, Sakarya Arifiye’de bulunan Tank Palet Fabrikası’nda Altay tankı projesi başta olmak üzere söz konusu tesiste üretilen savunma sanayi projeleriyle ilgili son gelişmeleri anlattı.

TESLİM TARİHİNİ AÇIKLADI

Altay tankının ne zaman teslim edileceği bilgisini ilk kez açıklayan BMC CEO’su Murat Yalçıntaş müjdeyi verdi.

23 NİSAN TARİHİNDE TESLİM EDİLECEK

Murat Yalçıntaş, Altay tankının 23 Nisan 2023 tarihinde teslim edileceğini duyurdu.

Son dakika... - Türkiye başardı! Altay tankı ilk kez görücüye çıktı, işte  teslim tarihi - Ekonomi Haberleri

“İKİ ADET YENİ NESİL ALTAY TANKINI TASK’YA VERECEĞİZ”

BMC CEO’su Yalçıntaş teslim tarihine ilişkin şunları açıkladı:

“Ürettiğimiz ilk yeni nesil Altay tankını 23 Nisan 2023 tarihinde TSK’ne teslim edeceğiz. Biz çok zorlu testler yaptık, testten elde ettiğimiz veriler doğrultusunda platformu geliştirdik.

Şimdi iki adet yeni nesil Altay tankı TSK’ya teslim edeceğiz ve onlar da kendi testlerini yapacaklar. Sonrasında bize “Seri üretime geçebilirsiniz derlerse biz de hemen seri üretime geçeceğiz ve elimizdeki tüm imkanları kullanarak mümkün olan en hızlı şekilde yeni nesil Altay tanklarının seri üretimine Ankara’da başlatacağız.”

“YERLİ MOTOR ALTAY’IN ÜZERİNDE BOY GÖSTERECEK”

“TSK’daki testlerin çok uzun süreceğini düşünmüyoruz. 2025 yılı içinde Kore Güç Grubu ile Altay’ı üretmeye başlayacak ve hemen TSK’ya teslim edeceğiz.

En çok merak edilen konulardan olan Altay tankına entegre edilecek yerli güç grubu olduğunu biliyoruz. Yerli güç grubuyla ilgili prototipler tamamlandı. Testlere başladık. Çok büyük bir aksilik çıkmazsa 2026 yılında yerli güç grubumuzla yeni Altay tanklarını üretip, TSK’ne teslim edeceğiz. Bu tarihten itibaren hem motor hem de transmisyon yerli olarak Altay’ın üzerinde boy gösterecek.”

"YURT DIŞINDAN ÇOK CİDDİ TALEP VAR"

Türk savunma sanayisinin son dönemlerde tüm dünyada takip edildiğini ve taleplerin olduğunu aktaran Yalçıntaş, Altay tankına yurt dışından çok ciddi bir talep olduğu bilgisini paylaştı.

İhracat konusuna ilişkin konuşan Yalçıntaş şu ifadeleri kullandı:

"Üretimlerimizin büyük çoğunluğunu TSK'ya teslim edeceğiz. Ancak yıllık 25-30 civarında tank ihracatı yapabilecek potansiyelimiz var. Eğer ilgili kurumlar uygun görürse dost ve müttefik ülkelere Altay tankı ihraç edebilmemizin önünde bir engel yok.

DENİLEMEZ ZIRH

Tankların en büyük tehdidi olan zırh delici roketler, Altay'a işleyemeyecek. Özellikle Aselsan tarafından geliştirilen ve farklı bir teknoloji ile üretilen bir tank zırhıyla donatılacak olan Altay, sahada düşmanın korkulu rüyası olacak.

Bu zamana kadar hiç denenmemiş ve gizli tutulan bir zırhla kaplanan Altay, sağlamlık ve güvenlikte rakiplerini geride bırakıyor.

Altay tankı 23 Nisan'da teslim edilecek - Csa Haber

KUVVETLİ TOP

Altay'ın kuvvetli zırhının içerisinde bir o kadar kuvvetli top bulunuyor. 120 mm ve 55 kalibre boyuttaki topla donatılacak olan Altay tankı, ana silah olarak oldukça kuvvetli bir topa sahip olacak. Vurucu gü. kabiliyeti açısından da oldukça büyük bir kapasiteye sahip olacak olan Altay en az 8 kilometre öteden hedefi tam ortasından vurabilecek.

Aselsan ve Roketsan'ın üzerinde çalıştığı yeni teknolojiler ile Altay'ın menzilinin daha da artırılması planlanıyor. 

SINIFININ EN HAFİFİNDEN 

Heybeti ve donanımlarıyla öne çıkan Altay, bir o kadar da hafif. Özellikle hareket kabiliyetini kolaylaştırmak adına hem güçlü hem sağlam hem de hafif malzemenin kullanılacağı Altay tankı tam 65 ton olacak.

Hafifliği sayesinde yüksek hareket kabiliyetine sahip olacak olan Altay, şimdiden rakiplerini geride bırakmayı çoktan başardı.

DÜŞÜK MALİYET YÜKSEK KALİTE

18 ay sonra banddan inecek olan ilk Altay hem maliyet hem de kaliytesiyle oldukça verimli bir silah olacak. Mehmetçik'in ve vatanın yeni koruyucusu Altay, üretim maliyeti olarak muadillerinin yarısını yakalarken, kalitede ise dünyanın en isi olarak bilinen Alman Leopard'ını yakaladı. 

Altay'ın üretimiyle Türkiye bu alanda da bağımsızlığını ilan etmiş olacak.