Ortahisar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, “Atıksız Bir Dünya” mottosuyla bütün dünyada akım haline gelen “Let’s Do It!” hareketine mensup öğrenciler ve gönüllülerle birlikte Dünya Temizlik Günü kapsamında Beşirli sahili ile 100. Yıl Parkı’nda farkındalık etkinliği düzenledi. 

“2,5 TON ÇÖP VE ATIK TOPLANDI”
Etkinlik kapsamında gelişi güzel bir şekilde yerlere atılan ambalaj, kağıt, poşet, cam şişe, naylon, izmarit gibi her türlü atık madde ve çöp toplanarak poşetlere kondu. Etkinliğe katılan gönüllüler tarafından yaklaşık 2,5 ton çöp ve atık toplandı. 

“DAHA TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN BİR ARAYA GELDİK”
Etkinliğe katılan Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Göktaş, herkesin ortak arzusu olan daha temiz ve daha sağlıklı bir çevrede yaşamak için bütün insanlığa görevler düştüğünü dile getirdi. Çevre hassasiyetinin sadece Dünya Temizlik Günü’nde değil her gün sürdürülmesi ve çevreyi kirleten her türlü davranış ve eylemden uzak durulması gerektiğini kaydeden Göktaş şöyle konuştu: “Temizliğin öncelikle kirletmemek olduğunun bilinciyle hareket ederek geleceğimize sahip çıkmalıyız. Temiz ve sağlıklı bir dünyada yaşamak için hepimize görevler düşüyor. Biz de daha temiz ve sağlıklı bir dünyada yaşamak amacıyla bir araya geldik. Ortahisar’da yaşayan vatandaşlar olarak bu anlamlı günde kent paydaşlarımızla birlikte böyle bir etkinlik düzenledik. Esasında sadece bu gün dolayısıyla değil, her gün çevremize karşı duyarlı ve sorumlu davranmalıyız. Çevre temizliğiyle ilgili farkındalığı ve bilinci artırmak, bu sorunlara dikkat çekmek için her sene olduğu gibi bu sene de bir araya geldik. Ben inanıyorum ki, bu tür etkinliklerle 7’den 70’e bütün vatandaşlarımızda çevre temizliği ve hassasiyetiyle ilgili duyarlılık oluşacak ve hedeflediğimiz şekilde çevre kirliliğini ve doğayı tahrip eden, bozan eylemleri en aza indirmiş olacağız. Böylece daha temiz bir hava soluyacağız, daha temiz içme suyu kullanacağız ve daha temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamlarımızı sürdürmüş olacağız. Bütün insanların ortak arzusu da budur.”

“ÇEVREYİ KİRLETENLERİ NAZİKÇE UYARALIM” 
‘Let’s Do It’ hareketinin Trabzon Temsilcisi KTÜ öğrencisi Duygu Yeldan ise çevreyi temiz tutmanın bir bilinç ve eğitim işi olduğuna vurgu yaparak, “Bu konuyu toplumumuza ne kadar benimsetirsek, bu yönde ne kadar çok eğitim ve etkinlik düzenlersek çevreyi kirleten davranış ve eylemlerin de o oranda önüne geçmiş oluruz. Dolayısıyla çevreyi kirletenleri nazik bir şekilde uyarırsak ve bu davranışlarının olumsuz sonuçlarını anlatırsak ben eminim ki, hiç kimse elindeki çöpü ya da atık maddeyi yerlere atmaz, gider çöp kutusuna atar. Bu etkinliğe katılan bütün paydaşlarımıza bir kez daha çok teşekkür ediyorum, emeklerine sağlık diyorum.” şeklinde konuştu. 
Etkinliğe, Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Trabzon Barosu, TÜGVA, Kızılay ve Türkiye Toplum Gönüllüleri Vakfı da destek verdi.