Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, uzun yıllar toplumumuzda yeri olan değirmen kültürünü yaşatmak ve bu tarihi yapıları yenileyerek  tekrar halkın hizmetine sunmak için çalışmalarına devam edeceklerini bildirdi.

İlçenin İkisu mahallesinde tamamen yıkılmış ve yok olmak üzere olan değirmen Yomra Belediyesi tarafından yenilenerek halkın hizmetine sunuldu.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, daha önce yenileyerek hizmete sundukları değirmenler gibi İkisu Mahalle değirmeni de tamamen ücretsiz olarak halka hizmet vereceğini ifade etti. Tarihi eserler bir milletin tarihiyle bağlarını diri tutan en önemli değerler olduğunu kaydeden Bıyık, "Değirmenler bizim kültürümüzde çok önemli bir yer teşkil ediyor. Unutulmaya yüz tutmuş değirmen kültürünü canlandırmak, çiftçilerimize katkı sunmak ve üretime teşvik etmek amacıyla değirmenlerimizi tek tek restore ederek halkımıza kazandırdık. İkisu değirmenimizinde yaklaşık 150 yıllık mazisi var. Biz bu değirmeni ilk incelemek üzere ziyaret ettiğimizde taş duvarları bile neredeyse yok olmak üzereydi. Uzun uğraşlar sonucunda bu değirmenimizinde taşını döndürmeyi başardık. Belediyemiz uhdesinde bulunan bu değirmenler tamamen ücretsiz olarak halka hizmet verecektir. Bu kapsamda çalışmalarımıza ilerleyen dönemlerde de devam edeceğiz" dedi.

restore6