Trabzonspor, Andreas Cornelius'u sezon başında İtalya'nın  Parma Kulübüne  sözleşme fesih bedeli olarak, 4 taksit halinde, 4 Milyon 873 Bin 500 Euro ve yüzde 5 FİFA dayanışma katkısı ödeyerek transfer ettti.  

Danimarka, Fransa, İngiltere ve İtalya maceralarının ardından son olarak Türkiye'ye gelen Andreas Cornelius'un futbol kariyeri inişlerle ve çıkışlarla dolu. Geçtiğimiz sezon oynadığı 30 maçta attığı tek gol sezonu kapatan bir oyuncuyu transfer etmek Trabzonspor'un kurmayları için kolay olmadı.  Ciddi analizler ve tartışmaların ardından bordo-mavili kulüpe transferi gerçekleşen Danimarkalı oyuncu Karadeniz ekibinde yeniden çıkaşa geçmiş durumda.  

Danimarka'da başlayan yükseliş , İngiltere'de hüsrana döndü 
 Trabzonspor'un golcü oyuncusu Andreas Cornelius, 2011-2012 sezonunda Danimarka'nın Kopenhag takımında ilk sezonda sadece iki maçta forma giyebildi.  Oyuncu için  2012-13 sezonunu ise altın yılı oldu.  Süperligaen (32), Avrupa Lig (6), Şampiyonlar Ligi Elemeleri (4), Ulusal Kulüpler Kupası olmak üzere toplam 44 maçta 20 gol atan oyuncu 6 asistle sezonu kapatarak yükseliş dönemine girmişti. 

İngiltere'de aradığını bulamadı 
 Danimarka'nın Kopenhag takımında ortaya koyduğu performansın ardından 2013-14 sezonunda İngiltere Premier Lig ekiplerinden              Cardiff City'de forma giymeye başlayan oyuncu burada aradığını bulamadı. Premier Lig (8), İngiltere Lig Kupası (1), İngiltere FA Cup (2) maç olmak üzere toplam 11 maçta forma giyen oyuncu gol ve asist yapamadan tekrar ülkesinin yolunu tutmuştu.  Aynı sezonda Danimarka'nın Kopenhag takımına dönen oyuncu Süperligaen (13), Ulusal Kulüpler Kupası'nda (3) olmak üzere topla 16 maçta 6 gol atarak sezonu kapatmıştı.

Ülkesinde yeniden toparlanma sürecine girdi. 
 2014-15 sezonunda Kopenhag takımında devam eden oyuncu söz konusu sezonda  Süperligaen (22), Avrupa Ligi (4), Şampiyonlar Lig Ön  Elemeleri (4) Ulusal Kulüp Kupası (3) olmak üzere 33 maçta 8 gol ve 1 asistle sezonu tamamladı.  2015-16 sezonunda ise Süperligaen (26) Ulusal Kulüp Kupası (6) olmak üzere 32 maçta 6 gol ve 2 asistle sezonu kapattı. 
 2016-17 sezonunda, Süperligean (21), Süperligean Championship round (9), Şampiyonlar Lig Ön Elemeleri (6), Şampiyonlar Lig'i (5), Avrupa Ligi (4) olmak üzere toplam 45 maçta 19 gol atan oyuncu 9 asistle sezonu tamamlamıştı. 

Bu kez İtalya'nın yolunu tuttu 
 İngiltere'de geçen hüsranlı günlerin ardından ülkesine dönerek toparlanma süreci yaşayan Cornelius için yeniden yurt dışına çıkma vakti gelmişti. Yeni bir macera için bu kez İtalya'yı tercih eden oyuncu zor verdiği kakarın ardından 2017-18 sezonunda İtalya'nın Seri A ekiplerinden Atalanta forması giydi. Cornelius, Seri A (23), Avrupa Lig (4) ve İtalya Kupası (4) olmak üzere toplam 31 maçta 6 gol atıp 3 asist yaptı .

Fransa'ya kiralık olarak gitti. 
 Cornelius için İtalya'da işlir istediği gibi gitmemişti. İtalyan Kulübü, golcü oyuncuyu Fransa ekibi Girondins Bordeaux'a kiralık olarak gönderdi.  2018-19 sezonunda Fransa' da  Ligue 1 (20), Avrupa Lig (5), Avrupa Lig Elemeleri (4), Coupe de la Ligue (3) ve   Coupe de France (1) olmak üzere toplam 33 maçta 4 gol atarken 2'de asistle sezonu tamamlamıştı.

İtalya'da iki kulüp arasında kaldı   
İtalya Kulübü Atalanta , kiralıktan  dönen oyuncusu bu kez başka bir İtalya Kulübü Parma'ya  kiralıdı. 2019-2020 sezonunda ise Parma formasıyla Seri A (26) ve İtalya Kupası (1) olmak üzere 27 maçta ise 12 gol atan oyuncu 4 asist ile sezonu kapattı. Oyuncunun performansından memnun kalan Parma , oyuncuyu kadrosuna kattı. Cornelius  2020-2021 sezonunda Parma formasıyla Seri A (29) ve İtalya Kupası (1) olmak üzere toplam 30 maçta sadece 1 gol atabilmişti.  5 asistle sezonu kapatan oyuncu söz konusu sezonda beklentileri karşılayamadı. Parma'nın Seri B'ye düşmesiyle oyuncu Türkiye'nin yolunu tuttu. 

Trabzonspor'da kendini buldu 
 Son olarak İtalya macerasının ardından Türkiye'de şampiyonluğa oynayacak bir katro kuran Trabzonspor'a transfer olan oyuncu adeta kendini bulmuş durumda. İnişli-çıkışla performansların ardından bordo-mavili kulübe transfer olan oyuncu takımın en skorel oyuncusu konumunda. Cornelius , bordo-mavili takımla birlikte forma giydiği Süper Lig (19) Avrupa Ligi Ön Elemeleri (2) olmak üzere 21 maçta 11 gol attı ve 2 asist yaptı.