Ancak bu transferin gerçekleşmemesindeki en büyük etkenin ise Boavista’nın oyuncunun bonservisinin yarısına sahip olmasından kaynaklı. Oyuncunun bonservisinin diğer yarısı ise yine bir Portekiz kulübü olan Braga’nın elinde.

Portekiz’de yayın yapan Record gazetesinin edindiği bilgilere göre; Trabzonspor, Makouta’yı kadrosuna katmak için Boavista’ya 2 Milyon Euro teklif etti. Ancak Portekiz kulübü her türlü görüşmeyi reddetti. Eğer transfer gerçekleşseydi,  hem Braga, hem de Boavista 1’er milyon Euro kazanacaktı.

Trabzonspor'dan Geleceğe Yatırım Transferi: Ognjen Bakic Trabzonspor'dan Geleceğe Yatırım Transferi: Ognjen Bakic

Transferin önündeki bir diğer engel ise Bovista’nın teknik direktörü Petit… Portekizli teknik adam 2022 / 23 sezonuna göre ilk 11’de oynayan 5 oyuncunun ayrılacağını ön görerek kadrodan çok fazla oyuncuyu kaybetmeyi arzu etmiyor. Boavista da teknik adamın istekleri doğrultusunda hareket ederek ana figürleri takımda tutmaya çalıştığı belirtiliyor.

Boavista’da Makouta’tanın yanı sıra Nijeryalı stoperler Chidozie ve Bruno Onyemaechi’nin de ayrılması ön görülüyor.

Merkez orta saha ve ön libero bölgelerinde görev alabilen Kongolu oyuncu Makouta’nın sözleşmesi bu sezon sonu yani 30 Haziran 2024 tarihi itibariyle sona eriyor.