Pozisyon vermeden kazandı - ERMAN ÖZGÜR / FANATİK 

Galatasaray çabuk savunmaya geçen Trabzonspor’a karşı pozisyon bulmakta zorlandı ilk bölümde. Oyunu rakip sahada oynamasına rağmen kazandığı toplarda ilk pası yavaş ya da yana oynadığı için pozisyona da giremedi. Fakat imdada Torreira yetişti. Trabzonspor’un geriden oyun kurmaya çalıştığı bir an da Bakesetas’a yaptığı baskı ile topu çalan Torrera, asisti yapan Kerem ile birlikte Icardi’nin attığı golün kahramanlarından oldu. Trabzonspor hücümda birbiri ile uyumsuz oyunculardan kuruluydu. Galatasaray’ın yaptığı pres etkili olunca haddinden fazla Uğurcan’a geri pas yapan Trabzonspor uzun attığı toplarda forvet hattının boy ortalamasının 1.70 den fazla olmayışı yüzünden duvara çarpmış gibi geri döndü. Maç tempolu, az pozisyonlu ve keyifsiz bir ilk yarı ile geçti.

Gücü yetmedi 

İkinci yarıda da başlangıç iyiİkinci yarıda da başlangıç iyi olmadı. Galatasaray hücum ederken aceleci olmayınca 2. gol gelmedi, Trabzonspor’un ise Trezeguet de sakatlanınca gücü yetmedi. Bu bölüm, Yunus’un kaçırdığı pozisyon hariç aksiyonsuz geçti. 2 tarafın son bölümdeki hamleleri Galatasaray’a direnç kazandırırken, Trabzonspor yerinde saydı. Galatasaray’ın büyük oyuncusu yine bir büyük maçın büyük oyuncusu oldu ve finali enfes bir gol ile yaptı. Bol faul, zaman zaman artan tempo, pozisyon bakımından kısır, hata yapanın kaybettiği bir büyük maçı Galatasaray Trabzonspor’a pozisyon vermeden kazandı. Maçın öne çıkanı Torreira olurken, Trabzonspor için kadro kalitesinin ve genişliğinin çok eksik olduğu ortadaydı.

Gidenlerin yeri dolmamış - OLCAY ÇAKIR / FANATİK 

Trabzonspor daha ilk bölümden itibaren yediği baskıyı kırmak için klasik yöntemin dışına çakamadı. Uzun oynadı. Kısa denemeleri de oldu ama saman alevi gibi kısa ve kırılgan oldu hepsi. Galatasaray saha ve seyircisinin avantajıyla hemen hemen her bölgede baskı kurdu rakibine. Trabzonspor’a top yaptırmadı. Denswil, Uğurcan Çakır’a o kadar çok ve uzun süre geri pas yaptı ki; Uğurcan da bu baskıları Larsenn’e uzun oynayarak kırmaya çalıştı. Sistem ya da bu sistemsizlik uzunca bir süre rakibi oyalasa da enerjisini düşüremedi. Orta alanda bağlantıları yapacak, adam eksiltecek, pasla rakibi etkisiz kılacak bir oyuncu eksikliği görünen o ki transferle ancak çözülecek bir konu. Transfer demişken Trabzonspor neredeyse her bölgeye yeniden transfer yapsa yeri. Giden oyuncuların yeri görünen o ki dolmamış, dolacak gibi de değil.

Eksikler acilen tamamlanmalı 

Tek dişe dokunur oyuncusu da Trezeguet sakatlanıp çıkınca işler daha da zorlaştı. Geçen yıl kenarda oynayan Abdülkadir verimli değildi. Bjelica neden başka bir çözüm üretmedi kendisine sorulmalı. Trabzonspor mevcut kadroyla, transfer döneminin popüler takımlarına karşı bundan fazlasını yapamaz. Deplasmanda, şampiyonlar ligi kapısında Galatasaray karşısında bazı kabullerle bu sonuca da tamam diyenler olabilir. Ancak Trabzonspor acilen eksiklerini tamamlamak zorunda. Denk takımlardan değil de denk kadrolardan puanlar almak, kaybetmemek kısa vade hedef olmalı. Sonrası sabır.

Bjelica'nın Performansı Abdullah Avcı'nın Gerisinde Kaldı Bjelica'nın Performansı Abdullah Avcı'nın Gerisinde Kaldı

GOLDEN ÖNCE FAUL VAR MI?

SORU: Icardi'nin golünden önce Bakasetas'a faul var mı?

Bahattin Duran: Devam kararı doğru. Bu pozisyon temiz.

Deniz Çoban: Gol kararı verilmesi doğru. VAR da karışamaz.

Bülent Yıldırım: Lucas Torreira topa hamle yapıyor. İki ayağı üzerinden kontrollü geliyor. Hakem ve VAR için yapacak bir şey yok. Gol doğru karar.

FAUL VAR MI?

SORU: İkinci yarıda Sacha Boey'in Trezeguet'e müdahalesinde faul ve kart var mı?

Bahattin Duran: Hakem faul çalmadı ve kartı da veremedi.

Deniz Çoban: Faul ve sarı kart.

Bülent Yıldırım: Sacha Boey dirsekle darbe yedi ya, dirseğiyle Trezeguet'e darbeyi geçirdi. Didier Zokora'dan ben de benzer dirseği yedim, 6 ay kendime gelemedim. İnşallah kaburgasında bir şey yoktur. Faul ve sarı kart.