Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesinde 2021 yılında kurulan ve faaliyetleriyle byük ses getiren Çarşıbaşı Dernekler Federasyonu’nun ‘Çarşıbaşılılar Boğazda Buluşuyor’ isimli etkinliğinin ikincisi yapıldı. Etkinliğe Trabzon ve İstanbul’daki Çarşıbaşılılar yoğun ilgi gösterdi. İstanbul’da Üsküdar Belediyesi’ne ait Valide Sultan Gemisi’yle boğaz turu yapan Çarşıbaşılılar, gemide bir yandan keşan dokudu diğer yandan da keşan giysilerle defile gerçekleştirdi.

DOLMABAHÇE SARAYI ÖNÜNDE SAYGI DURUŞU

Dolmabahçe Sarayı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte konuşan Çarşıbaşı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Tahsin Usta, “Çarşıbaşı’nda tüm STK’lar bir araya gelerek örnek bir model geliştirdik. İlçemizden olup üniversitede okuyan öğrencilere burs vererek başlattığımız faaliyetler kısa zamanda büyük ses getirdi ve adeta bir model oluşturduk. Dayanışma içinde ilçemizin kültürünü, folklorunu, ekonomisini, tarihi birikimlerini, Yoroz Fenerini, Cenevizlilerden kalma Kılita kalemizi, fındığımızı, geleneksel keşan dokumalarımızı, başka yerde bulunmayan siyah kumlu plajlarımızı, yaylalarımızı tanıtmak için bu yola çıktık. Ülkemizin en çok balıkçı teknesi bulunduran ilçesiyiz. Bugün İstanbul’da yeniden bir aradayız. Öncelikle hem faaliyetlerimize, hem burs kampanyamıza hem de yardım organizasyonlarımıza destek veren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e ve Çarşıbaşı Belediyesi Başkanı Mümin Nuhoğlu’na ve organizasyonda emeği geçen bütün yönetim kurulu üyelerimize, derneklerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Çarşıbaşı Dernekler Federasyonu’nun üniversite öğrencilerine yönelik burs kampanyası ile depremzede bir genç kız yapılan kampanyaya maddi ve manevi destekte bulunan isimlere teşekkür plaketleri takdim edildi.

İstanbul'daki Trabzonlu üniversite öğrencilerinin verdiği Altın 61 ödüllerinden Özel Jüri Ödülüne layık görülen Çarşıbaşı Dernekler Federasyonu'nun ödülü de yine etkinlikde takdim edildi.

 ‘Yılın Kanaat Önderi’ seçilen Tahsin Usta’ya ödülü İmtiyaz Sahibi Salim Zorba tarafından verildi.

Trabzon'un En Değerli İlçesi Bakın Hangisi? Trabzon'un En Değerli İlçesi Bakın Hangisi?

KEŞAN DEFİLESİ MUHTEŞEM OLDU

Daha sonra ise Halil Saka tarafından gemiye kurulan tahta tezgahta keşan dokundu. Ardından Trabzon’u Kadınlar Voleybol 2. Liginde başarıyla temsil eden İskofyaspor Voleybol Takımının oyuncuları tarafından bir keşan defilesi gerçekleştirildi. Profesyonel mankenleri aratmayan kızlar büyük alkış topladı.

Etkinliğin finalinde ise yöresel sanatçı Özgün Can Kaya’nın kemençe ve türküleriyle coşan katılımcılar boğazda geminin üzerinde horon tepmenin keyfini yaşadı.

MİLLETVEKİLİ ÇELİK DE KATILDI

Etkinliğe AK Parti İstanbul Milletvekili Yahya Çelik, Üsküdar Belediye Başkan Vekili Esat Kalay, Üsküdar Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Ali Örsün, İskofyaspor Kulübü Başkanı Hayri Çakır, Çarşıbaşı Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Sevgi, Yavuz-Der Başkan Vekili Selim Kaya, , Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Aydın Gelleci, Çarşıbaşı Kültür Hizmet Derneği Başkanı İsmail Saka, Çarşıbaşı MYO ve Fakülte Yaşatma Derneği Yöneticisi Erdinç Ertuğral ve çok sayıda Çarşıbaşılı katıldı.