Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası kısaca VİOP olarak adlandırılır ve Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören türev bir piyasadır. Bu piyasada vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım satım işlemleri gerçekleştirilir. Endeks ve hisse senetlerinin yanı sıra altından gümüşe pek çok farklı emtia üzerinden işlem yapılabiliyor. Aynı zamanda Dolar ve Euro gibi döviz odaklı vadeli sözleşme işlemleri de yapılabiliyor. 

 Bu piyasada işlem yapmak isteyenlerin hesap oluşturabileceğini belirtelim. Elbette VİOP canlı olarak yatırımcılar tarafından takip edilebilen bir piyasadır. VİOP, organize bir piyasa yapısına sahiptir. Bununla birlikte, çift yönlü işlem imkanı sunduğunu da bilmeyenler için aktaralım. Bu piyasaya ilgi duyanlar sistemin nasıl çalıştığı konusunda da bilgi sahibi olmak isteyebilir. Vadeli işlem sözleşmeleri, belirli bir varlığın daha önceden belirlenen bir fiyat üzerinden ileriki bir tarihte alımını ve satımını sağlar. Bu piyasadan kazanç elde edilmesini sağlayan ise fiyatlardaki dalgalanmalardır. 

Elbette vadeli işlem sözleşmelerinin belirli bir standarda bağlanmış olan özellikleri bulunuyor. Opsiyon sözleşmelerinin belirli bir tarihe kadar ya da belirlenmiş bir tarihte belirli bir fiyat üzerinden bir varlığın alınması ve satılması hakkını verir. Bu sözleşmelerde alıcı, opsiyon primini öder ve satıcı da bu hakkı sağlamış olması nedeniyle prim alır. Her ne kadar karmaşık bir işleyişin olduğu düşünülse de aslında sanıldığı kadar kompleks bir işleyiş olmadığını söyleyebiliriz. 

VİOP’un fiyat dalgalanmalarından yatırımcıların korunmasını sağlama özelliğinin de olduğunu eklemek gerekir. Bunun yanı sıra, spekülatif amaçlı olarak da yatırım yapma şansı sunar. Elbette bu piyasada hemen işlem yapmaya başlamak doğru değildir. Öncesinde Piyasa hakkında mutlaka detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Risk yönetimi stratejisinin geliştirilmesi konusunda da yeterli bilgiye sahip olunması önemlidir. Aksi halde söz konusu piyasadan bir gelir elde etme konusunda sorun yaşanabilir. 

Profesyonel Muğla Okur Ev Tadilatı Profesyonel Muğla Okur Ev Tadilatı

Borsa piyasalarının tamamı gibi VİOP da bazı riskler içerir. Özellikle VİOP işlemlerinin çoğunlukla türev olmasının riski de beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Dolayısıyla yatırımcılar bu piyasada ani fiyat hareketleri ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle, risklerin iyi değerlendirilmesi ve doğru stratejilerin belirlenmesi, yatırımcılar için büyük bir önem taşır.