Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, akıllı cep telefonlarını uzun süreli stabil kullanımı sunmak için kendi önlemlerini aldı. Xiaomi cep telefonlarında ki sistemin kendi içerisinde bulunan temizle uygulaması akıllı cihazınızın daha uzun süre stabil kalmasını sağlıyor. Temizle uygulaması cep telefonlarında nasıl çalışır? Telefona faydaları nelerdir?

resized_b30ec-5e1f3c3cmansetc

Xiaomi temizle uygulaması faydaları

Xiaomi cep telefonlarındaki temizle uygulaması ana ekranda bulunup tek tuşla çalıştırılabilir. Uygulamaya girdikten sonra alt kısımda bulunan temizle butonuna basmanız yeterli. Bu işlem çok kısa sürüp arkada çalışan bütün uygulamaları kapatmaya yarar.

Gün içinde kullanıma bağlı olarak bir kaç defa çalıştırabilirsiniz. Bu sayede telefonun işlemcisi rahatlar, batarya ömrü daha uzun olur. Xiaomi cep telefonunuzu bu sayede daha uzun süreli kullanabilirsiniz.

Güncellemeleri denetleyin

Bir diğer yöntem ise MIUI sistem yazılımını güncellemeniz. Xiaomi'nin kararlı olarak yayınladığı güncellemeleri düzenli olarak denetlemenizi ve yüklemeniz gerekiyor. Çünkü güncellemeler ile sistemde yaşanan sorunlar çözülüyor.

Telefonun kasmaması için örneğin; Kamera uygulaması yerine başka bir uygulama kullanmamaya özen gösterin. Yani telefonun birinci parti uygulamalarını kullanın.

APK dosyalarını yüklerken dikkat!

Android'e bildiğiniz gibi APK. olarak dışarıdan uygulama/oyun yüklenebiliyor. Ancak bunların bazılarında virüs yer alabiliyor. Hem güvenliğiniz hem de telefonunuzun kasmaması için Play Store dışında uygulama yüklememe özen gösterin.

Launcher olarak bildiğiniz gibi onlarca uygulama yer alıyor. Eğer çok eski bir Xiaomi veya Redmi modeli kullanıyorsanız, MIUI arayüzü yerine Nova Launcher'ı Play Store'dan indirip deneyebilirsiniz.

RAM'i rahatlatmak önemli

Arka plandaki uygulamaları sık sık kapatarak RAM'i rahatlatabilirsiniz. Bunun için görev yöneticisini açtıktan sonra "X" simgesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Yukarıdaki işlemleri uygulayıp tavsiyelere uyduktan sonra cihazınızda gözle görünür bir performans artışı yaşayacaksınız.