Malatya’da yapıldığı günden bu yana sürekli tepki çeken Yeni Malatya Stadyumu, 6 Şubat depremlerinde hasar almıştı. Batı tribünü hasar alan stadyumun zeminin kötü olduğu, hatta yerin Belediye tarafından gösterildiği bilgisi dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’tan geldi. İşte detaylar…

İstanbul Teka Yetkili Servisi İstanbul Teka Yetkili Servisi

Şehrin dışına yapıldığı için büyük tepkilere neden olan Yeni Malatya Stadyumu için açıklamalarda bulunan dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yerin Büyükşehir Belediyesi tarafından gösterildiği söyledi. Kılıç, o dönem ihaleyi alan firmanın yüksek maliyetten dolayı battığını açıkladı

Gençlik ve Spor Eski Bakanı ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, Yeni Malatya Gazetesini ziyaret etti.

Malatya Haber ’e Yeni Malatya Stadyumu'nun yeri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

11 Mayıs 2012’de temeli atılan Yeni Malatya Stadyumu, 16 Eylül 2017’de tamamlanmıştı. Yapım aşamasında ihaleci firmanın işi terk etmesi ve sonrasında yeniden ihale sonucu yapımına devam edilmesi o dönem kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu.

Stadyum ile ilgili tek sorun inşa sürecinin uzun olması değildi. Stadyumun konumu da hem futbolseverler tarafından hem de kamuoyu tarafından eleştiriliyordu.

O dönem stadyum yapılan tüm şehirlerde aynı sorunla karşılaşılıyordu. Stadyumlar şehirlerden koparılmış, şehir dışına taşınmaya başlanmıştı.

Dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bu konu ile ilgili ilk defa açıklamada bulundu.

Kılıç, Bakanlık yaptığı dönemde stadyum projeleri için Bakanlık olarak yerel yönetimlerden yer istendiğini, dönemin Belediyeleri tarafından inşa edilecek stadyum için yer gösterildiğini söyledi.

Yeni Malatya Stadyumu için gösterilen yer için; zeminin inşa için uygun olmadığını ve bu nedenle stadyum temelinde yüksek maliyetlerle fore kazık kullanıldığını ifade eden Kılıç, ihaleyi alan firmanın bu maliyetler nedeniyle battığını söyledi.

STADYUM HASAR ALMIŞ

Yeni Malatya Stadyumu 6 Şubat depremlerinde hasar almıştı. Stadyumun Batı tribünün zemininde büyük ölçüde göçme meydana geldiği Malatya Haber sitesi yenimalatya.com.tr ’de belirtildi.