Kabızlığa doğal çözümler mi arıyorsunuz? Lif içeren yulafın faydalarından biri de sindirim sistemini desteklemesidir. Peki, yulaf kabızlığa iyi gelir mi?

Yulaf ezmesi, tüm kahvaltı seçenekleri arasında son zamanlarda trend oldu. Bu sağlıklı besin kabızlığa da çare oluyor. Bol miktarda lif içeren yulaf faydaları arasında sindirim sistemini güçlendirmesi ilk sıralarda geliyor.

Doğal kabızlık çözümü lif içeren besinlerde yatıyor. Peki, yulaf kabızlığa iyi gelir mi gerçekten kabızlık çözümü olarak tüketilebilir mi ve nasıl tüketilmelidir?

Vitamin, mineral ve lifle dolu yulaf ezmesi kalp ve sindirim sağlığı için çok önemlidir. Öğütüldüğünde glisemik tepkisi değişen tam bir tahıldır. Demir, magnezyum, manganez, selenyum, B vitaminleri ve lif gibi temel besinlerle doludur.

Bu tahıl, sindirim sağlığının iyileştirilmesi, kan basıncının düşürülmesi, kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesi ve kanserin ve tip 2 diyabetin önlenmesi dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararına sahiptir.

Tiroid Tedavisi için 12 Faydalı Yağ! Tiroid Tedavisi için 12 Faydalı Yağ!

Yulaf Ezmesi Kabızlığa Neden İyi Gelir?

Tıp uzmanlarının ve diyet uzmanlarının kabızlıktan muzdarip insanlardan yulaf ezmesi istemeleri sebepsiz değildir.

Peki neden yulaf ezmesi?

Yulaf ezmesi iyi miktarda çözünmez lif içerir. Bu sindirim sürecine yardımcı olur. Yulaf ezmesinde bulunan lif, bağırsak hareketlerine yardımcı olur ve içtiğiniz sıvılardaki suyu emer. Sonuç olarak, sert ve kuru dışkı oluşumu olasılığı neredeyse ortadan kalkar. Lif, dışkınıza hacim katar ve kolondan kolayca geçmesini sağlar.

Ortalama olarak, bir kase normal yulaf ezmesi yaklaşık 5 gram lif içerir. Bu, kolesterolü düşüren çözünür lif ve sindirime ve bağırsak hareketlerine yardımcı olan çözünmez lif içerir. Bazı meyve ve sebzelerden lif alırken, yulaf ezmesi yemek günlük lif alımının önemli bir bölümünü karşılamanın iyi bir yoludur. Lif açısından zengin besinler kalp sağlığı için de iyidir.

Sonuç olarak, yulaf ezmesi kabızlığı giderir ve ayrıca çeşitli şekillerde daha iyi sağlığa yardımcı olur. Sindirimi kolaydır ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hayati besinlerle doludur.

Kabızlığı Gidermek İçin Yulaf Ezmesi Nasıl Yapılır?

İşte eski moda yulaf ezmesini yapmak için küçük ve kolay bir tarif:

Şu malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • 1/2 su bardağı yulaf
  • 1 su bardağı süt
  • 1/4 çay kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı tereyağı (tuzsuz)
  • Meyveler

Ne yapmak gerekiyor?

Küçük bir tencere alın ve tüm malzemeleri ekleyin. Orta ateşte yavaş yavaş pişirin. Karışımı aralıklarla karıştırmayı unutmayın.

Kaynatın. Bir spatula alın ve onunla karışımın yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edin.

Karışım kremsi ve kalın görünene kadar pişirin. Daha az kıvamlı istiyorsanız daha fazla süt veya su ekleyin.

Karışımı bir kaseye aktarın ve üzerini dilediğiniz meyvelerle süsleyin.