Zirkonyum dişler, dental protezlerin yapımında kullanılan bir tür diş protezidir. Zirkonyum dişler, zirkonyum adı verilen dayanıklı bir alaşım malzemeden üretilir. Bu malzeme, yüksek mukavemet ve dayanıklılık özellikleriyle bilinir ve doğal dişe benzer bir görünüm sağlar.

Zirkonyum dişler, diş estetiği ve restorasyonlarında yaygın olarak kullanılır. Özellikle ön dişlerin restorasyonunda, estetik kaygılar nedeniyle sıklıkla tercih edilirler.

Zirkonyum dişler, diğer diş protezlerinden farklı olarak bir dizi avantaja sahiptir. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir:

          Estetik Görünüm: Zirkonyum dişler, doğal dişlere daha yakın bir görünüm sunar. Diğer diş protezlerine oranla zirkonyum dişler ile daha estetik bir sonuç elde etmek mümkündür. Bunun sebebi zirkonyumun doğal dişlerle benzer bir opaklık ve ışık geçirgenliğinde olmasıdır.

           

          Dayanıklılık ve Uzun Ömürlülük: Zirkonyum dişler, dayanıklı bir malzeme olan zirkonyum oksit ya da lityum disilikat ile yapıldığı için diğer diş protezlerine oranla daha dayanıklıdır. Bu nedenle, zirkonyum dişler daha uzun süre dayanabilir ve daha az yıpranır. Ayrıca zirkonyum destekli seramik kaplamaların yüksek mukavemet özelliğinin yanında, kırılganlık değeri de yüksektir.

           

          Biyo Uyumluluk: Zirkonyum, insan vücudu ile uyumlu bir malzemedir ve alerjik reaksiyonlara neden olmaz.

           

          Uyum ve Hassaslık: Zirkonyum dişler, hassas bir şekilde ölçülerek ve tasarlanarak üretildiğinden dolayı hastaların ağız yapısına tam olarak uyum sağlarlar. Bu da daha iyi bir uyum ve konfor sağlar.

           

          Renk Sabitliği: Zirkonyum dişler, zamanla renk değiştirmeme özelliğine sahiptir. Diğer diş protezlerinde olduğu gibi zamanla sararma veya leke olma gibi sorunlarla karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür.

           

          Üretim Aşaması; özellikle son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte monolitik zirkonyum blokları ile beraber bir ya da iki seans içerisinde istediğiniz dişlerin görünümüne sahip olabilirsiniz.

Bu faktörler göz önüne alındığında, zirkonyum dişlerin diğer diş protezlerinden farklı olarak daha estetik, dayanıklı ve biyo uyumlu olduğu söylenebilir. Dişleriniz için en uygun malzemeye diş hekiminiz karar verecektir. Zirkonyum dişler hakkında daha detaylı bilgi almak için Gaziantep Diş Kliniği Klinik27 ile iletişime geçebilirsiniz.

Seo Paketi ile Google’da Üst Sıralara Çıkın Seo Paketi ile Google’da Üst Sıralara Çıkın