ZONGULDAK (AA) - Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, taşkömürünün Türkiye'nin demir-çelik sektörü açısından tek güvencesi olduğunu belirterek, ülkenin her zamankinden daha çok taşkömürüne ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Yeşil, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, madenciliğin dünyanın en zor mesleklerden biri olduğunu belirterek, madencilerin gününü kutladı.

Zonguldak Maden Havzası'nın, 172 yıllık üretim kültürüyle ve yüzlerce yıl üretilmeye hazır rezerviyle Türkiye'nin ve emeğin başkenti olduğuna dikkati çeken Yeşil, şunları kaydetti:

"Zonguldak taşkömürü, yüksek kalorisi nedeniyle çimento fabrikaları, şeker fabrikaları, çay fabrikaları, ateş tuğla ve diğer sanayi alanlarında kullanılırken, koklaşabilir özelliği nedeniyle de demir-çelik sektöründe kullanılır. Önce Kardemir'in sonra Erdemir'in Zonguldak bölgemize kurulmasının en önemli nedeni, koklaşabilir özellikteki taşkömürünün bu bölgede bulunmasıdır. Taşkömürü, ülkemizin demir-çelik sektörü açısından tek güvencesidir. Türkiye'nin ihtiyacını uzun yıllar karşılayabilecek rezerv ise Zonguldak'ta mevcuttur. Ülke ihtiyacı artarken, kömür üretimi azalmış, ithalat ise artmıştır. Demir-çelik sanayisi enerji hammaddesi olarak dışa bağımlı hale gelmiştir. Bugün, Erdemir ve Kardemir, koklaşabilir kömür ihtiyacı karşılanamadığı için ithal kömür kullanmaktadır. Türkiye'nin her zamankinden daha çok taşkömürüne ihtiyacı var.

GMİS olarak yıllardır bu konuya dikkat çekiyor, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun yıllık 5 milyon ton üretmesi için nelerin yapılması gerektiğini her fırsatta anlatıyoruz ve önerilerimizi hem ilgililerle hem de kamuoyu ile paylaşıyoruz. Yerli ve milli üretim politikalarının sıkça konuşulduğu bir dönemde TTK'nin işçi açıklarının bir an önce giderilmesi, TTK'nin norm kadro ile çalışır hale getirilmesi gerekiyor. Ülkemizin ve milletimizin geleceği için Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük önem verdiği, yerli ve milli varlığımız olan Maden Tetkik Arama Kurumu'na sahip çıkılmalı ve daha aktif çalışır hale getirilmelidir. Tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüs salgını madencilik sektörümüzü de olumsuz etkiledi. Bizim için madencilerin sağlığı her şeyden önce gelir. Gerekli tedbirleri alarak özveriyle üretimi sürdürürken tüm madencilerimizden salgına karşı alınan önlemleri ve yapılan uyarıları dikkate almalarını istiyoruz. Tüm madencilerimizin Dünya Madenciler Günü'nü kutluyorum ve tüm maden şehitlerimizi bir kez daha sevgi, saygı, şükran ve rahmetle anıyorum."