Kaygılı hissediyorsanız ve anksiyete ya da depresyon belirtileriniz varsa en etkili stres giderici yiyeceklerden yardım alabilirsiniz.

Bazı gıdalar kaygı ve gerginliğin azaltılmasına yardımcı olabilir. Beslenme uzmanlarına göre stresi azaltan en iyi yiyecekleri öğrenin.

Bazı gıdalar kan şekerinin dengelenmesine veya daha iyisi duygusal tepkinizin dengelenmesine yardımcı olabilir. İşte stresi azaltabilecek 20 sakinleştirici yiyecek ve bunların neden yardımcı olabileceği.

STRESE İYİ GELEN YİYECEKLER

Stresi azaltan yiyecekler listemizde 20 temel gıda yer alıyor. İşte, kaygı, depresyon ve stres için birebir 20 besin!

Yeşil yapraklı sebzeler

Stresli olduğunuzda çizburger yemek cazip gelebilir ama bunun yerine öğle yemeğinde yeşile yönelin. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, keyif veren bir beyin kimyasalı olan dopamin üreten ve sakin kalmanıza yardımcı olan folat içerir. Selenyum, çinko ve folat dahil B vitaminlerinin tüketimi depresyonu azaltıyor.

Deniz yosunu

Suşi severler, şanslısınız. Deniz yosunu stresi azaltan yiyecekler arasında favori. Deniz yosunu iyot bakımından zengindir. İyot eksikliği yorgunluğu ve depresyonu tetikleyebilir.

Avokado

Strese iyi gelen yiyecekler arasında tok tutan ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan avokado meyvesi de yer almaktadır.

Pancar

Pancar, stresi hafifletmede rol oynayabilecek bir vitamin olan folat açısından zengindir. Sinir sistemiyle bağlantısı nedeniyle folat eksikşiği zihinsel yorgunluğu, unutkanlığı, kafa karışıklığını ve uykusuzluğu tetikler.

Yaban mersini

Besin maddeleri ve antioksidanlar açısından zengin olan yaban mersini, güçlü bir besin olarak kabul edilir. Meyvelerde bulunan antioksidanlar ve bitkisel besinler savunmanızda savaşarak vücudunuzun strese tepkisini iyileştirmeye yardımcı olur.

Portakal

C vitamini alımı vücudun stres tepkisinde rol oynamaktadır. Stres nedeniyle zayıflayabilen bağışıklık fonksiyonunu desteklemenin yanı sıra, bu önemli besin, vücuda zarar verebilecek stres hormonu kortizol seviyelerinin azaltılmasına da yardımcı oluyor.

Kaşlarından Şikayetçi Olanlar Serap Çınar’a Koşuyor Kaşlarından Şikayetçi Olanlar Serap Çınar’a Koşuyor

İstiridye

Strese iyi gelen yiyeceklerden bir diğeri istiridyedir. Çinko içeren bu besin, stres ve kaygıya karşı koruyucudur.

Somon

Stres, adrenalin ve kortizol gibi anksiyete hormonlarının düzeylerini artırabilir. Somondaki omega-3 yağ asitleri, stres hormonlarının olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Hindi eti

Triptofan adlı amino asitleri içeren hindi göğsü, mutluluk ve refah duygularını düzenleyen serotonin hormonunu destekler. Triptofan bakımından zengin diğer yiyecekler arasında fındık, tohumlar, soya peyniri, balık, mercimek, yulaf, fasulye ve yumurta bulunur.

Yumurta

D vitamini içeren bu besin, daha iyi bağışıklık fonksiyonu, anti-enflamasyon ve depresyon semptomlarının azaltılması da dahil olmak üzere ruh hali düzenlemesi dahil olmak üzere birçok önemli sağlık faydasıyla bağlantılıdır.

Yoğurt

Kulağa tuhaf gelse de bağırsaklarınızdaki bakteriler strese katkıda bulunuyor olabilir. Beyin ve bağırsak, vücut kimyasalları aracılığıyla iletişim kurar ve bağırsak mikrobiyotası davranış ve duyguları etkileyebilir. Yorgunluk, uykusuzluk ve stresi azaltan yiyeceklerden biri de probiyotik kaynağı yoğurttur.

Süt

Güçlendirilmiş süt, mutluluğu artırdığı düşünülen mükemmel bir D vitamini kaynağıdır. D vitamini eksikliği panik ve depresyon sebebi olabilir. D vitamini açısından zengin diğer yiyecekler arasında somon, yumurta sarısı ve zenginleştirilmiş tahıl yer alır.

Kaju fıstığı

Çinko kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilecek önemli bir mineraldir. Kajuda yeterince çinko vardır. Zaten yeterince çinko alıyorsanız kaju fıstığı (veya istiridye, sığır eti, tavuk ve yoğurt gibi çinko açısından zengin diğer yiyecekler) tüketmek ruh halinize yardımcı olmayabilir.

Antep fıstığı

Antep fıstığı da strese iyi gelen yiyeceklerdendir. Üstelik antep fıstığının kalp sağlığına faydaları da var. Antep fıstığı yemek, kan basıncını ve kalp atış hızını düşürerek akut stresi azaltabilir.

Tohumlar

Chia tohumu, kabak çekirdeği, yoğurt, fındık, yeşillikler ve balık harika magnezyum kaynaklarıdır. Magnezyumun depresyonu, yorgunluğu ve sinirliliği hafifletmeye yardımcıdır.

Yulaf ezmesi

Zaten bir karbonhidrat aşığıysanız, stres sizi vurduğunda büyük olasılıkla sizinle çörek arasına hiçbir şey giremez. Triptofan ve serotonin yüklemesi için karbonhidrat gereklidir. Stres kan şekerinizin yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle yulaf ezmesi gibi karmaşık bir karbonhidrat tüketmeniz en doğrusu olacaktır.

Bitter çikolata

Düzenli olarak sağlıklı bir bitter çikolata tüketimi (sadece bir ısırık, bir kalıp değil!), stres seviyenizi düzenleme gücüne sahip olabilir.

Yeşil çay

Stresi azaltan yiyecekler ve içecekler arasında teanin deposu yeşil çay yer alır. Teanin, stresi azaltabilen, rahatlamayı tetikleyebilen ve kaygıyla mücadele edebilen bir amino asittir.

Papatya

Eğer gerçekten rahatlamak istiyorsanız, yatmadan önce bir fincan papatya çayı için. Bu favori çay, dinlenmenin ve harika bir gece uykusu çekmenin sağlıklı bir yoludur. İyi bir uyku çekmek stresi yenebilir.

Zerdeçal

Kendinizi iyi hissettiren besin maddelerinin ekstra takviyesi için yemeklerinize zerdeçal ekleyin. Zerdeçaldaki kurkuminin muhtemelen vücudumuzdaki serotonin ve dopamin gibi 'iyi hissetme' hormonlarını uyardığı biliniyor.