Apple, gelecek yılki iPhone 16 Pro için katı hal düğmelerinden vazgeçecek.

Hong Kong merkezli yatırım şirketi Haitong International'da teknoloji analisti olan Jeff Pu, MacRumors tarafından hazırlanan bir rapora göre, iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max modellerinin katı hal ses ve sessiz düğmeleriyle gelme ihtimalinin "düşük" olduğunu söyledi.

Apple'ın fiziksel düğmeleri ortadan kaldırmayı planladığı için iPhone 15 serisine belki de başka bir radikal değişiklik getirmeyi planladığı bildirildi.

Daha önce, iPhone 15 Pro modellerinin katı hal düğmelerine sahip olacağı söylendi. Ancak, Apple'ın "seri üretimden önce çözülmemiş teknik sorunlarla" karşılaştığı ve varsayılan mekanik düğmelere geri döndüğü bildirildi.

Katı hal düğmeleri nedir?

iPhone 15 Pro modellerindeki katı hal tasarımı, düğmelerin fiziksel olarak hareket etmediği, ancak bir komut kaydettiği mekanik olmayan bir şekilde kullanılmasına izin vermiyordu. Ek olarak, şirketin iPhone'a basın benzeri geri bildirim sağlayacak üç Taptic Engine'i entegre ettiği söylendi.

Bu arada, iPhone 15 Pro modellerinin sol kenarda bulunan Sesli/Sessiz anahtarı yerine mekanik bir Eylem düğmesi içermesi bekleniyor. Kullanıcıların düğmeyi Zil/Sessiz veya Rahatsız Etmeyin gibi çeşitli sistem işlevlerine ataması muhtemeldir.

iPhone 16 serisinin piyasaya sürülmesine bir yıldan fazla bir süre varken, Apple'ın iPhone'lar için planları doğrulanamıyor.