Yapay zeka teknolojileri hızla yayılıyor. Şimdilik OpenAI, ChatGPT ile yarışa liderlik ederken, neredeyse tüm teknoloji şirketleri pastadan pay almak için çalışıyor. Bununla birlikte, Apple yavaş hareket ediyor ve AI'da görünür adımlar atmıyor gibi görünüyordu. Ancak son bilgiler bunun tamamen doğru olmayabileceğini gösteriyor. Apple'ın üretici yapay zekada yetenek aradığı ortaya çıktı. Detaylar burada…

Apple, dünya çapında üretken yapay zeka yeteneği arıyor

Bir şirketin gelecek planlarını bilmek kesinlikle imkansız ama ipuçlarına dikkat ederseniz fikir sahibi olabilirsiniz. Apple örneğinde, bu ipuçları iş ilanlarından geliyor. Teknoloji devi kısa süre önce, daha önce hiç planı yokmuş gibi görünen üretken yapay zeka alanında birçok yeni iş ilanı yayınladı. Üstelik bu iş ilanları sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, Avrupa ve Asya'da da yayınlandı.

Böyle bir gönderide vurgulanan, "Uygulamalı makine öğrenimi araştırmasında kanıtlanmış bir sicile sahip bir aday arıyoruz. Roldeki sorumluluklar arasında, dağıtılmış arka uçlarda büyük ölçekli dil ve çok modlu modellerin eğitimi, transformatörler gibi kompakt nöral mimarilerin cihaz üzerinde verimli bir şekilde konuşlandırılması ve gizliliği koruyacak şekilde kullanıcıya göre kişiselleştirilebilen öğrenme politikaları yer alacak."

iPhone telefonlar için 'dokun ve öde' dönemi başladı iPhone telefonlar için 'dokun ve öde' dönemi başladı

Şirketin yapay zeka ile ilgili planları hakkında ne yazık ki detaylı bir bilgi yok. Ancak bazı iddialar, Apple'ın bu teknolojiyi Siri'yi daha akıllı ve işlevsel hale getirmek için kullanacağını öne sürüyor. Evet, halihazırda piyasada birçok AI sohbet robotu var. Ama hiçbirinde sesli asistan özelliği yok. Şirket bu teknolojiyi rakiplerinden önce hazırlayabilirse zaten üstün olan sesli asistan deneyimini bambaşka bir boyuta taşıyabilir.