Süt ve su, D vitamini emilimi konusunda en etkili besin kaynaklarıdır. Peki, D vitamini hangi besinlerde var? D vitamini diyeti faydaları nelerdir, nasıl yapılır?

24. Avrupa Endokrinoloji Kongresi'nde sunulan yakın tarihli bir çalışma, süt ve suyun iyi D Vitamini kaynakları olduğunu gösterdi.

D VİTAMİNİ DİYETİNDE HANGİ GIDALAR YER ALIYOR?

Sık sık baş ağrısı mı çekiyorsunuz, başınız dönüyor mu, hatta bağışıklığınız mı yok? Bu semptomların önemli bir nedeni D Vitamini eksikliği olabilir. Güneş ışığı vitamini vücudun kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi temel minerallerin kontrolü ve emilimi için önemlidir.

Ayrıca bu vitamin, bağışıklık sistemi desteği için hayati öneme sahiptir ve kemiklerin ve dişlerin büyümesine ve diyabet gibi hastalıklara karşı daha iyi dirence yardımcı olduğu bilinmektedir.

Peki D vitamini emilimi söz konusu olduğunda bunu nasıl geliştirebiliriz? Milano'daki 24. Avrupa Endokrinoloji Kongresi'nde sunulan yakın tarihli bir çalışma, süt ve suyun en etkili D Vitamini kaynaklarından biri olduğunu göstermiştir.

Gluten Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Gerçek Gluten Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Gerçek

Yetersiz D vitamini seviyeleri, COVID-19'a karşı immünolojik yanıt da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir. D vitamini takviyeleri çok önemlidir ve bunların emilip emilmeyeceğini ve emilimin en iyi şekilde nasıl teşvik edileceğini bilmek kritik öneme sahiptir.

Araştırma, süt ve suyun D vitamini düzeyini artırmak için mükemmel kaynaklar olduğunu gösterse de diğer besinler de aynı konuda yardımcı olabilir. Aşağıdaki D vitamini açısından zengin diğer bazı gıdalara göz atın:

1. Yoğurt

USDA beslenme istatistiklerine göre yoğurt, protein açısından zengindir ve D vitamini ile güçlendirilmiş olup, 8 onsluk porsiyon başına yaklaşık 5 IU'dur. Yoğurdu çeşitli yemeklere kolaylıkla dahil edebilir veya bir kase dolusu yoğurtla tüketebilirsiniz.

2. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, tam tahılların çoğu gibi iyi bir D vitamini kaynağıdır. Bunun yanı sıra yulaf, vücudumuzun sağlıklı ve formda kalması için ihtiyaç duyduğu kritik mineraller, vitaminler ve kompleks karbonhidratlar açısından da zengindir.

3. Yumurta Sarısı

Bir başka iyi D vitamini kaynağı da yumurta sarısıdır. Yumurta sarısı daha fazla kalori ve yağ içermesine rağmen aynı zamanda protein ve sağlıklı karbonhidratlar da dahil olmak üzere tüm hayati bileşenleri de içerir. Her gün birden fazla yumurta sarısı tüketmemeye dikkat edin.

4. Portakal Suyu

Portakal suyu en iyi meyve sularından biridir ve sağlığı geliştiren çeşitli özelliklerle doludur. Bir bardak taze portakal suyuyla kahvaltı, güne başlamanın en güzel yoludur. Ancak mağazadan alınan portakal suyu yerine her zaman taze portakal suyu tercih edilmelidir.

5. Yağlı Balıklar

Ringa, uskumru, somon ve ton balığı gibi D vitamini açısından zengin balıkları diyetinize ekleyin. Bunlar kalsiyum, protein ve fosfor bakımından yüksektir ve D vitamini sağlar.

Bu yiyecekleri diyetinize eklemeden önce lütfen bir tıp uzmanına danışın. Ve her zaman unutmayın, ılımlılık sağlıklı ve formda bir yaşam tarzının anahtarıdır.