Trabzon'u da kapsayan Doğu Karadeniz Bölgesi için Meteoroloji'den sel uyarısı yapıldı. Yaz boyunca tedbirli olunmalı.

Metrekareye yıllık 2 bin kilogram ile Türkiye'nin en çok yağış alan illerinden biriydi. İlkbahar ve yaz başında Trabzon'da sağanak yağışlar tekrar etkili olmaya başladı ve hayatı durma noktasına kadar getirdi. Uzmanlar Haziran ve Temmuz aylarına dikkat çekerek, Doğu Karadeniz'deki vatandaşları ani sel ve su baskını riskine karşı uyardı.

Son haftalar ve günlerde İç Anadolu ve Orta Karadeniz'de sağanağın etkisi iyice arttı. Taşkınlar sonucu ev, iş yerleri ve araçlar kullanılamaz hale geldi. Son günlerde Türkiye'nin en fazla yağış alan bölgesi Doğu Karadeniz oldu.

Bölgede sel, taşkın, heyelan riski arttı. Can ve mal kayıpları yaşandı. Özellikle bölgede fındık ve çay toplayıcıları için tedbirli olmaları gerektiği uyarısı geliyor.

Uzmanlar, Trabzon, Rize, Ordu, Tokat, Samsun, Giresun, Artvin, Bayburt ve Gümüşhane için önümüzdeki 2 aya dikkat çekti. Toprak yapısına uygun ağaçlar dikilmesi, riskli istinat duvarlarının gözden geçirilmesi ve sağlamlaştırılması önemle vurgulandı.

Haziran ve Temmuz aylarında Doğu Karadeniz'de sağanak yağış beraberinde sel, taşkın, heyelan gibi olumsuzlukları da getirebilir.

Trabzon ve o illerde soğuk hava alarmı! Trabzon ve o illerde soğuk hava alarmı!

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Heyelan Uygulama ve Araştırma Merkezi üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Hakan Ersoy, bölgede yağışların taşkın ve sel getireceğinin bilinen bir gerçek olduğunu belirtti. Bir ayda yağacak yağışların bir günde düştüğünü kaydeden Prof. Dr. Ersoy, iki aya dikkat çekti. Taşkın ve heyelan riskini önceden önleyecek adımlar mutlaka atılmalıdır.