Trabzonspor'un tek başkan adayı olan Ertuğrul Doğan, kongrede yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

Değerli Delegelerimiz,

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum

Genel kurulumuza hoş geldiniz

Öncelikle Trabzonspor’umuzun 56 yıl önce temelini atan kurucularımıza, eski başkanlarımıza, teknik direktörlerimize, futbolcularımıza saygı ve minnetlerimi sunuyorum. Ebediyete irtihal edenlere rahmet diliyorum. Trabzonspor var ise onların sayesindendir, sağ olsunlar… 

Saygıdeğer camiamız,

Trabzonspor sadece Trabzon’dan ibaret değildir. Trabzonspor, efsane başkanımız Şamil Ekinci’nin de dediği gibi kökleri Trabzon’da, dalları bütün dünyaya yayılmış çınar ağacıdır. Bu ağacın gölgesinde bulunmaktan büyük onur ve gurur duyuyorum. Bu kürsüden dalları Mardin’e, Antalya’ya, Ağrı’ya, Niğde’ye, İstanbul’a, Urfa’ya, Artvin’e, Berlin’e, Paris’e, Tokyo’ya, New York’a hatta Papua Yeni Gine’ye kadar uzanmış armaya sevdalı tüm Bordo Mavi yüreklere selam gönderiyorum.

Değerli Trabzonsporlular,

Trabzon, bir spor kentidir ve geçmişi 1900’lü yıllara dayanmaktadır. Bu köklü geçmiş 2 Ağustos 1967’de birleşerek Trabzonspor’umuzu kurmuştur. O tarihten itibaren ülkede futbol artık eskisi gibi olmayacaktı. Önce ikinci lig şampiyonluğunu kazanan ardından Anadolu ihtilalini gerçekleştirerek birinci lig şampiyonluğunu ilk kez İstanbul dışına taşıyan bu kadim şehrin çocukları, 56 yıldır alın teriyle başarı hikâyeleri yazmış, tertemiz kupaları müzemize taşımıştır.

Sevgili delegelerimiz,

Şampiyon Başkanımız Sayın Ahmet Ağaoğlu ile birlikte Nisan 2018’de göreve geldiğimizde, kulübümüzün durumu ortadaydı. Finansal manada bitik durumdaydık. Hem ekonomimizi iyileştirmek hem de takımımızı yarışın içerisinde tutmak kolay olmadı. Zor yollardan geçtik ancak camiamızın da sonsuz desteğiyle engelleri aşmayı bildik. Yaklaşık 5 yıllık süreçte birbirinden değerli 4 kupayı müzemize koyduk. Bunlardan biri 10 yıl sonra gelen sekizinci şampiyonluğumuzun kupasıydı.

Bu sezon… 

Eleştirilerinize hak veriyorum. Maalesef şampiyonluktan sonraki süreci doğru yönetmekte bazı temel eksikliklerimiz oldu. 

Bugün… 

Artık yeni bir sayfa açmanın, kulübümüzün ekonomisini sürdürülebilir hale getirmenin ve tüm kulvarlarda yarışacak kadro oluşturmanın zamanı.

Yarın…

Kısa, orta ve uzun vadedeki 5 yıllık makro planımızı hazırladık. Camiamıza detaylarını daha sonra açıklayacağız ancak özetlemek gerekirse; 

Yol haritamızın anahtar cümlesi: SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİ’dir! 

Orta vadede sonuç alacağımıza inandığımız sürdürülebilir ekonominin karşılığı kulübümüze gelir sağlayacak yeni projeler, takım bütçesini düşürmek, üreterek yarışacağımız altyapı organizasyonumuzu daha da sağlamlaştırmak ve scouting olacaktır. Bu hamlelerimizin olgunlaşmasını beklerken elbette Trabzonspor’umuz yarışmaya devam edecektir.

Değerli Trabzonsporlular, ben ve hepsi birbirinden değerli yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte atacağımız her adımda şeffaflık sözü veriyoruz. Hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizde bilin ki Trabzonspor’umuz ayakları yere basan ve kimseye muhtaç olmayan bir yapıya kavuşacaktır. Başarılarla dolu olması umuduyla yol hikayemize başlıyoruz. Camiamızın da dün olduğu bugün de desteğini esirgemeyeceğine inanıyoruz. 

Son olarak kongreye tek liste girdik ama görüyorum ki buradan TEK YÜREK çıkıyoruz. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.