Süper Lig'in 31. haftasında Fenerbahçe deplasmanından 3-3'lük beraberlik ile ayrılan İstanbulspor'da teknik direktör Fatih Tekke karşılaşmanın ardından açıklamalarda bulundu. Tekke, "2. bölgede beklediğimiz bir şekil var, en azından Fenerbahçe'ye karşı. Risk alacağım zaman, ön alan baskısı yapacaktık. Onu da yaptık. İlk başlangıçta oyuncular yanlış anladı. Ses içeriye gitmedi. Risk alınca karşılığını bulduk" ifadelerini kullandı.

Trabzonspor Teknik Direktörü Nenad Bjelica, bordo-mavili kulübün bugününün , dününden iyi olması için çalışacaklarını belirterek, taraftarlarımıza  önümüzdeki sezon yarışmacı bir takım izleyeceklerinin sözünü verebileceğini söyledi. 

Trabzonspor’un yeni teknik direktörü Nenad Bjelıca, Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

“Hep beraber çalışarak sorunları çözeceğiz”
Trabzonspor ile görüşmeme çok fazla uzun sürmedi. 1-2 gün süren kısa bir görüşmemiz oldu.Kulübün bana olan ilgisini net bir şekilde onlatması, benimde burada olmak istememden dolayı, kulübündee benimle olmak istemesinden dolayı, herkes görüşlerini çok net ve hızlıca ifade ettiği için kısa bir görüşme periyodumuz oldu.   Buraya gelmeden önce Trabzonspor’un ne kadar büyük bir kulüp olduğunu, son şampiyon olduğunu bilerek geldim ve ne kadar büyük hedeflere koştuğunu bilen birisiydim. Geldiğimde de bunu açıkça gördüm. Geldiğimden sorunları olan problemleri olan bir kulübe geldiğimin farkındayım. Bu sorunlar olmasaydı bende burada olmazdım. Hep beraber çalışmayla bu sorunlar çözebileceğimizi düşünüyorum. Çünkü burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Geldiğimde de beklediğim şeyleri gördüğümü söyleyebilirim. 

“Trabzonspor’un geçen sezon yakaladığı başarıları tekrar  yakalamak istiyoruz”

Nasıl bir takım buldu. Olumsuzlukları giderme adına neler yapmayı planlıyorsunuz? Sorusuna Bjelice  “Sezon başı Süper Kupayı alan bir kulüp vardı. Hatalar olmuş olabilir. Çalışan kişi hatalar yapar çünkü bir şeyleri yapmak istiyorsunuz ve bu süre içersinde hatalarda yapabiliyorsunuz. Biz de takımımızla birlikte tekrar bu başarılara yakalayabilmek istiyoruz. Belki gücünü gösteremediği maçlar oldu. Belki seviyesinin altında oynadığı maçlar oldu. Bizde geldiğimiz ilk günden itibaren tekrar yarışmacı , güçlü her maçta kazanmak için mücadele eden ve kazanan bir takım olmayı hedefliyoruz. Bu hedeflerimizi gerçekleştirme adına da  çok çalışmamız gerekiyor. Oyuncu grubunda da gördüğüm bizimle birlikte çalışmaya, bu uğurda mücadele vermeye hazır olduklarını görmemdi. Tek hedefimiz Trabzonspor’un geçen sene yakaladığı başarılar tekrar yakalayabilmek. 
  
“Oyuncularla ilgili olarak bir karar vermiş değiliz”
Henüz bir karar olmuş değiliz diyen Bjelica, “Takımla birlikte 2 antrenman yapabildik ve bir maça çıktık. Erken bir karar almanın 2-3 gün birlikte geçirdiğiniz insanlarla adil bir karar alabilmenin çok doğru olacağını düşünmüyorum. Önümüzdeki haftalarda yönetimimizle birlikte yapacağımız toplantılarda bu konu tabiki gündeme gelecektir. Hep beraber konuşacağız . Kriterleler bakacağız. Sözleşmesi devam edecek ve etmeyecek oyuncularımız var. Ayrılacak gelecek, katılacak oyuncular var ama bunun kararı verilmedi.  Önümüzdeki sezon şablonunu çıkarma adına genç oyuncularımıza şans vermeye çalışacağız. 1.5 aylık süreci önümüzdeki sezonun çizimleri olarak kullanmaya çalışacağız. Oyuncular konusunda bir karar vermediğimizi tekrar ifade edebilirim. 

“Sistemler her zaman maç kazandırmaz. Organizasyonlar ve detaylar kazandırır veya kaybettirir”

Trabzonspor’da nasıl bir oyun planı düşünüyorsunuz? Sorusuna ise Bjelica,”Bir sistemimiz olacaktır mutlaka ama bizim sistemimiz her zaman değişime açık bir sistem olacaktır. Sistemler her zaman size maç kazandırmazlar. Size maç kazandıracak olanlar organizasyonlardır ve oyun disiplinidir. Bu tip detaylar size maç kazandırır  veya kaybettirir. Her zaman değişime hazır, rakibin oynadığı sisteme oyuncularınıza göre değişiklik gösterebilecek. Sistemler her zaman maç kazandırmaz, detaylar size kaybettirir yada kazandırır. İfadelerini kullandı.
 
“Trabzonspor’un bugününün dününden daha iyi olması için çalışıyoruz”

Süper Lig hakkında nasıl bir araştırma yaptınız? Sorusuna ise Hırvat teknik adam; “Türkiye liginin çok yarışmacı bir lig olduğunu görüyorum. Önümüzdeki yıllarda bunu göreceğiz ve son yıllarda da çok fazla mücadelenin olduğu takımların bir birlerini şaşırttıkları çok büyük takımların olduğu, sezon boyunca sizleri şaşırtacak takımların olduğunu görebiliyorum. Maç kazanmak kolay değil ve maç kazanabilmek için çok fazla mücadele etmeniz gerekiyor. Şehri detaylıca tanıma fırsatım olmadı. Şehir’e ait fikirlerim var. Önümüzdeki günlerde daha detaylı , iletişime geçerek bilgi sahip olacağım. İlk işim Trabzonspor’un bugününün dününden daha iyi olması için çalışacağız” dedi

“Aynı kutlamaları yaşama adına var gücümüzle çalışacağız” 

Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamalarıyla ilgili olarak ise Bjelica; “Türkiye Ligi çok yarışmacı olduğunu ifade ettim. Çok kaliteli oyuncular ve teknik adamlar var. Çok yoğun bir futbol ritmi gördüğümü söyleyebilirim.  Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamalarına bana gönderenler oldu ve izledim. Çok mutlu oluyorsunuz ve tüylerinizin diken diken olduğunu söyleyebilirim. Bizde takımımızla beraber aynı kutlamaları aynı başarıları yakalama adına var gücümüzle çalışacağız”. dedi 

“Daha yarışmacı daha güçlü bir takım ortaya çıkarmak istiyoruz”
Mentol olarak kritik noktada olduklarını belirten Bjelica, “Takımın deplasman maçları olarak düşünürsek  eğer kupada ve ligde son 7 deplasman maçını maalesef kaybettik. Sakat ve cezalı oyuncular nedeniyle limitleri olan bir takım pozisyonundaydık. Kullanabileceğimiz oyuncu sayısı azalmıştı. Konyaspor maçında aramıza daha fazla oyuncu katılacak. Konyaspor maçında bütün maçlar gibi umutluyuz. Oyuncularımla yaptığım toplantıda önümüzdeki 7 maçı bizlerle beraber aynı düşünce içersinde olan oyuncularla birlikte oynayacağız. Kimlerin önümüzdeki yıl kalmak istediğini yada kimlerin kalabileceğini , kimlere güvenebileceğimizi görebileceğimiz bir süreç olacak. Oyunculara bu 7 maçın çok önemli olduğunu her maçı kazanmak istediğimi ifade ettim. Oyuncularımızda bunun bilincindeler. Bu yıl kazandıklarımızla beraber çok daha yarışmacı çok daha güçlü bir takım ortaya çıkarmak istiyoruz. Hatalar herkes tarafından yapılmış olabilir bende bu hataların üzerine giderek neler olduğunu görüp tekrar yapmama adına herkesle görüşmelerimi sürdürüyorum. ifadelerini kullandı. 

“Oyuncularla ilgili bir karar vermiş değiliz”
Takımdan kimler ayrılacak, kimler aramıza katılacak konusunda başkan ile bir konuşma yapmadıklarını belirten Hırvat çalıştırıcı, “Türkçe bilmediğim için Türk basınından neler yazıldığını tam olarak bilmiyorum ama duyoyurum elbette. Türk basını kaynaklı bazen Hırvatistan basınında da çıkıyor. Bazen şaşırıyorum. Henüz bir görüşme yapmadık ve bir kararda almadık. Başkanımızla ilk görüşmeyi belki bu hafta yapabiliriz ama henüz alınmış bir karar yok. Oyuncuların değerleri ancak takım iyi giderse artabilir. Bizimde mücadelemiz takımı değerini arttırmak. Bizde daha önceki takımlarda yaptığımız başarıyı tekrarlama adına burada çalışıyoruz ”dedi 

“ Oğlunun teknik ekipte olmasıyla ilgili olarak ise Hırvat çalıştırıcı,  “Bir çok ülkede çalışma fırsatı bulduğunu belirten Bjelica, “Beni buraya iten en önemli nedenlerden biri başarılı olmak. Trabzonspor’da bunun için en uygun kulüp hedefleri olan yarışmacı bir takım. Oğlumla ilgili olarak ise oğlum benim bir önceki çalıştırdığım takımda da ekibimde yer alıyordu. Mentol olarak oyunculara yardımcı olmaya çalışacak. 5 dil biliyor kendisi. Duygusal anlamda da oyunculara destek vermeye çalışacak. Hep beraber Trabzonspor’un başarılı olması için çalışacağız ”dedi
“Riski alıyorum”
 Taraftarlara özel bir mesaj olmayacağını belirten Hırvat çalıştırıcı, “Şunu söyleyebilirim. Umuyorum sezon sonuna kadar bizimle beraber olacaklar ve bu sezon oynayacağımız her maçta bizi destekleyecekler. Önümüzdeki sezonla ilgili şunu sözünü verebilirim. Yarışmacı bir takımları olacak. Her maçta çok mücadele eden her şeyini ortaya koyan bir takım görecekler. Çalıştığım bütün takımlarda bu hep böyle oldu. Kalan maçlarda bize destek olmalarını istiyoruz. Onları hayal kırıklığına uğratmamak için çok çalışacağız. Bizim takımımızda bunu yapacak. 1.5 aylık sürede bir birimizi daha iyi tanıyacağız. Bu sezon çıkaracağımız dersler önümüzdeki sezon kullanabilmemiz adına çok faydası olacak. Oyun tarzı bir oyun stili oluşturmaya çalışacağız. Sezon sonuna kadar kendi oluşturmadığınız bir takımla mücadele etmek durumundasınız. Bunun bir risk alıyorum. Bu riski önümüzdeki sene karlı çıkabilmek adına aldığımı söyleyebilirim. 

“Oyuncu seçerken pasaportuna bakan birisi olmadım” 

Süper Lig'den Düşen İlk Takım Belli Oldu Süper Lig'den Düşen İlk Takım Belli Oldu

Oyuncu seçerken pasaportuna bakan biri olmadığını belirten Bjelica, “Hırvatistan’ın son dönemlerde çıkardığı önemli oyuncular var. Kulübümüzle ilgili olarak bu konuyla ilgili bir değerlendirmemiz olmadı. Değerlendirme yapacağız.  Benim oyuncularda baktığım futbol karakterleri ve mantaliteleri.  . Bize uyuyorsa Trabzonspor için sahada mücadele edecekse her şeyini verebilecekse tabiki aramıza katılabilir. Bunun için Hırvat olması yada başka bir milletten olması beni ilgilendirmez. Benim aradığım bu değil. Pasaporta bakmam,  Tabiki Hırvat oyuncular gelebilir ama benim önceliğim bu şart olacak her zaman. Dedi