Paketleme sektöründe farklı ihtiyacı karşılayan makineler mevcuttur. Fındık paketleme makinası da bu alanda tercih edilen seçeneklerin arasında yer alır. Çeşitli özelliklere sahip olan bu makinelerin çalışma prensipleri de merak edilmektedir.

Konveyör Bandı ve Fındıkların Taşınması

Fındık paketleme işleminin ilk adımı, fındıkların konveyör bandı üzerinde taşınmasıdır. Bu sistemler ile fındıkların düzenli ve hızlı bir şekilde ilerlemesi sağlanır. Konveyör bandının hızı ve boyutu, fındıkların paketleme hızını ve efektifliğini doğrudan etkiler. Aynı zamanda kahve paketleme makinası gibi farklı paketleme makinalarında da bu bantlardan yararlanılır.

Elektronik Terazi ve Hacimsel Dolum

Fındıkların paketlenmeden önce tartılması gerekir. Bu işlem, genellikle tartma sistemiyle yapılır. Makinelerde bulunan elektronik terazi ve hacimsel dolum sistemleri, fındıkların istenilen gramajda ve hacimde paketlenmesini sağlar. Bu sistem makarna paketleme makinası ya da pirinç paketleme makinası gibi ürünlerde de bulunmaktadır. Elektronik terazi gibi farklı sistemlerinde bulunduğu ürünler geniş yelpaze doğrultusunda kullanımda bulunabilir.

Dolum Sistemi

Dolum sistemi, fındıkların eşit miktarda paketlere doldurulmasını sağlar. Makine özelliklerine bağlı olarak hacimsel ve ağırlık dolum sistemleri, fındıkların istenilen gramajda ve hacimde doldurulmasını mümkün kılar. Bu gibi teknolojileri vidalı toz dolum makinası gibi ürünlerde de bulmak mümkündür. Tercih edilecek olan makine tipine göre hareket ederek, farklı dolum sistemleri de değerlendirmeye alınabilir.

Paketleme ve Kapatma Sistemi

Paketlerin kapatılması için makinalarda mevcut olan paketleme sistemleri devreye girer. Shrink film, alüminyum folyo veya naylon gibi malzemeler bu bağlamda kullanılabilir. Ürünün modeline bağlı olarak yapıştırma, dikiş veya zımbalama gibi yöntemler kapatma sistemlerinde bulunabilir. Paketleme ve kapatma sistemi, yarı otomatik paketleme makinası gibi seçeneklerde farklılık gösterebilir.

Fındık paketleme işlemleri, son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve Harkom gibi güvenilir markaların sektörü sunduğu yüksek kaliteli makineler sayesinde oldukça kolaylaşmıştır. Siz de işinizi daha verimli hale getirmek için Harkom tarafından sunulan fındık paketleme makinalarına göz atabilirsiniz.