Ketamin tedavisi son yıllarda popülerlik kazandı. Özellikle depresyon üzerinde etkisi olan bu terapi hakkında tüm detaylar sizlerle.

Ketamin Tedavisi Tanımı

Ketamin, dissosiyatif bir anestezik halüsinojendir.

Uzman Diyetisten Ayca Yılmaz Kaya’dan Kurban Bayramında et tüketimi uyarısı Uzman Diyetisten Ayca Yılmaz Kaya’dan Kurban Bayramında et tüketimi uyarısı

Dissosiyatif: Kendi düşünce ve duygularınızdan, çevrenizdekilerden ve çevrenizden kopmuş hissedebilirsiniz.

Anestezik: Ağrıyı hafifletir.

Halüsinojen: Bilinç değişiklikleri yaşayabilirsiniz.

Bu tedavi yalnızca alanında uzman, diplomalı ve sertifikalı hekimler tarafından tedavi merkezlerinde uygulanmalıdır. Ketamin tedavisi veya ketamin destekli terapi, tedaviye dirençli depresyon, anksiyete bozuklukları ve travma sonrası stres bozukluğu için düşük dozda ketamin kullanan bir zihinsel sağlık tedavisidir. Bu, bir psikoterapist ile yapılan seanslarla birleştirilebilir veya birleştirilmeyebilir.

Ketamin Tedavisi Nasıl Çalışır?

Dissosiyatif bir anestezik olarak ketamin, beyindeki NMDA (N-metil-D-aspartat) reseptörleri üzerinde çalışarak glutamat adı verilen bir nörotransmiterin etkilerini inhibe eder.

Bu sürecin, nöronların yeni bağlantılar kurmasına ve beyinde yeni yollar yaratacak şekilde birlikte ateşlenmesine olanak sağladığına inanılıyor. Depresyonda beynin bağlantı kurma yeteneği bozulur. Ketamin bu yeteneği yeniden başlatıyor ve hareketsiz, depresif beyni oldukça hızlı bir şekilde uyandırıyor.

Ek olarak, ketamin tedavisi beynin sıkışıp kalabileceği stresli bir durumu kapatmaya da yardımcı olabilir. Ketamin beyinde bir sıfırlama düğmesine basabilir ve insanların oldukça hızlı bir şekilde daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir.

İlaç etkisini göstermeye başladıkça, vücudunuzun dışında olduğunuzu veya sınırlı benlik duygunuzun ötesindeki şeylerle bağlantılı olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Bunlar, zihinsel sağlık bozukluğu olan birçok kişi için olumlu huzur ve neşe duyguları olabilir.

Ancak tedavinin ilaç kadar önemli olan ikinci bir bileşeni daha vardır: Terapi.

Ketamin Tedavisi Faydaları

Ketamin tedavisini çevreleyen bilim büyüdükçe tedavinin potansiyel uygulamaları da büyüyor. İşte, ketamin terapisinin faydaları:

Majör depresif bozukluğu veya tedaviye dirençli depresyonu tedavi eder

Kronik travma sonrası stres bozukluğuna yardımcı olabilir

Anksiyete bozukluklarında faydalı olabilir

Madde bağımlılığında etkili bir tedavi şekli olabilir.

Bazı olası yan etkileri:

  • Mide bulantısı
  • Baş ağrısı
  • Nabız ve tansiyon yükselmesi
  • Kaygı
  • Baş dönmesi
  • Çok mutlu ya da heyecanlı hissetmek
  • Enerji eksikliği
  • Sarhoş hissetmek
  • Uyuşma
Editör: Didem Bektaş