KTÜ Farabi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği’ne, görme fonksiyonlarındaki azalma nedeniyle başvuran 57 yaşındaki erkek hastanın, Prof. Dr. Hidayet Erdöl tarafından yapılan muayenesinde; gözünün üst kısmında yırtığa bağlı retina dekolmanı ve görme fonksiyonlarında, %99’luk kayıp olduğu tespit edilmiştir.

Hastaya çekilen Ultrasonografi ve OCT (Optik Koherens Göz Tomografisi) incelemesinde, retinanın renkli ve hassas görme bölgesi olarak niteleyebileceğimiz maküladan da ayrıldığı görülmüş ve bu durumun, görme fonksiyonlarında ciddi bir seviyede azalmaya neden olduğu saptanmıştır.

Hasta, bir sonraki gün ameliyata alınmış ve hastaya öncelikle retina altı sıvı aspirasyonu yapılarak retinası yapıştırılmış, yırtık etrafına da lazerle müdahale edilmiştir. Ameliyat sonunda retina yapıştırılarak yırtık, gözün alt kısmında olduğu için hastaya göz içi tamponatı uygulanmıştır.

Ameliyattan bir hafta sonra çekilen OCT incelemesinde; hastanın retinasının yapışmış olduğu, görme fonksiyonlarının % 60 seviyesine yükseldiği görülmüş olup hasta, şifa ile takip edilmektedir.

KTÜ Farabi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği, Türkiye’nin sayılı kliniklerinden birisi olup Doğu Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere hem bölge insanına hem de yakın coğrafyamızdaki ülkelerden gelen uluslararası hastalara şifa dağıtmaya devam etmektedir.