Kuru fasulyenin faydaları arasında yer alan bu 7 özellik bağışıklığınızı güçlendirecek. İşte, kuru fasulye faydaları ve pişirme teknikleri!

13.000 baklagil türünden biri olan kuru fasulyenin faydaları saymakla bitmez. Kuru fasulye, kalp hastalığı riskini azaltabilir, enerjiyi artırabilir, hafızayı geliştirebilir, diyabet yönetimine yardımcı olabilir ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

Kuru Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

1. Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Folat içerdiğinden iyi HDL kolesterol seviyelerini yükseltir. Ayrıca kan damarlarını rahatlatan ve kan basıncını düşüren magnezyum açısından da zengindir.

2. Enerjiyi Artırır

Fasulyedeki folat iyi bir enerji kaynağı olabilir. Fasulyelerde bol miktarda bulunan lif, yiyeceği verimli bir şekilde enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur.

3. Belleği Geliştirir

Fasulyenin içerdiği folat beyin sağlığına ve hafızaya büyük katkı sağlar. Ayrıca bilişsel işlevde rol oynayan B1 vitaminine de sahiptir.

Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Eris varyantı Türkiye'de görüldü! Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Eris varyantı Türkiye'de görüldü!

4. Diyabet Tedavisine Yardımcıdır

Glisemik indeksi düşük olan kuru fasulyenin faydalarından biri de kandaki şeker oranını düşürmesidir. Lif deposudur, uzun süre tok tutar ve diyabet hastalarına önerilir.

5. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Fasulye düşük kalorili ve yüksek liflidir, bu yüzden kilo verme diyetine katkı sağlar. İçerdikleri proteinler ve dirençli nişasta ayrıca sindirime yardımcı olur, iştahı kontrol eder ve aşırı yemeyi caydırır - sonuçta kilo kaybına katkıda bulunur.

6. Vücut Geliştirmeye Yardımcı Olur

Vücut geliştirmeye destek olan protein ve lif açısından zengindir. Lif ayrıca vücut geliştiriciler tarafından sıklıkla alınan çeşitli besinlerin emilimine de yardımcı olur.

7. Cilt Sağlığını İyileştirir

Fasulyedeki bakır, bir antioksidan görevi görür ve cilt sağlığını artırır. Erken yaşlanma belirtilerine neden olabilecek serbest radikallerle savaşır.

Kuru fasulyeyi daha sık tüketin ve kendinize teşekkür edin. Peki, bu değerli baklagil nasıl hazırlanır? Kuru fasulye nasıl pişirilir?

Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir?

Konserve fasulye kullanıyorsanız, kullanmadan önce uygun şekilde durulandığından ve süzüldüğünden emin olun.

Ve kuru fasulye kullanıyorsanız, pişirmeden önce ıslatın. Fasulyeleri durulayabilir, üzerlerini geçecek kadar soğuk suyla kaplayabilir ve bütün gece oda sıcaklığında bekletebilirsiniz. Kullanmadan önce süzün ve durulayın.

Islatılmış fasulye genellikle yaklaşık 60 dakika pişirilir. Her bir bardak pişmemiş fasulye için üç bardak su kullanabilirsiniz. Fasulyeleri tatlandırmak için baharatlandırabilirsiniz - pişirme suyuna defne yaprağı veya diş sarımsak veya bitki dalları ekleyin. Lezzetini daha da artırmak için pişirirken fasulyeye bir tutam tuz da ekleyebilirsiniz.