Magnezyum faydaları ile öne çıkan ve hayati derecede önemli olan bir mineraldir. Peki, magnezyum kilo verdirir mi ve sağlıklı zayıflamaya katkısı nedir?

Magnezyum, insanların daha iyi uyumasına, adet öncesi sendromunu hafifletmesine, bacak kramplarını engellemesine ve o sefil migren baş ağrılarından kaçınmasına yardımcı olarak değerini kanıtlamıştır. Ancak kilo vermek isteyenler için magnezyum etkili bir kilo verme stratejisi olabilir mi?

İşte bir diyetisyenin magnezyum ile kilo verme arasındaki bağlantı hakkında söyledikleri!

Magnezyum Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Normal magnezyum seviyelerinin korunması kilo kaybına fayda sağlayabilir.

Magnezyum eksikliği olan bireylerde obezite ve kilo sorunları daha yüksektir. 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, magnezyum seviyeleri aşırı derecede düşük olduğunda, bağırsak mikrobiyomunu değiştirerek kronik iltihaplanmaya yol açmaktadır. İltihaplanma ise stres, kilo alımı ve çeşitli hastalıklara yol açabilir. Üstelik kilo verme sürecini baltalar.

Magnezyum, sağlıklı kan şekerlerini destekleyerek kilo vermeye yardımcı olabilir. Bu da, ‘magnesyum kilo verdirir mi?’ sorusunun en iyi yanıtıdır.

Eşek Sütünün Faydaları: 9 İnanılmaz Faydası Eşek Sütünün Faydaları: 9 İnanılmaz Faydası

Araştırmalar magnezyum alımının obezite ve tip 2 diyabet riskini azalttığını kanıtlamıştır. Araştırmacılar ayrıca diyabetli kişilerde yeterli magnezyum alımının daha iyi kan şekeri kontrolünü desteklediğini bulmuşlardır.

Magnezyum, vücudunuzun insülini uygun şekilde kullanmasına veya insüline daha duyarlı hale gelmesine yardımcı olarak kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, magnezyum, kan şekerinizi dengede tutmaya ve insülininizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olarak kilo kaybını daha ulaşılabilir hale getirebilir.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin İpuçları

Sağlıklı kilo kaybı yavaş, gerçekçi ve güvenli bir şekilde yapılır.

Kilo vermenin en iyi yolu sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde kilo vermektir. Bir ayda maksimum 4 ila 6 kilo vermek idealdir.

Kilo verme hedeflerinize ulaşmak, alışkanlıklarınızı adım adım değiştirmek anlamına gelir. Ve en ufak bir adım bile olsa, en azından doğru yönde ilerliyorsunuz. Kilo vermek zor olabilir, ancak kendi başınıza yapmanız gereken bir şey değildir. Uzman bir diyetisyenden tavsiye almak, bu uzun vadeli yolculukta size destek sunabilir.

Kilo vermek isteyen birçok kişi, çok az yemek yiyerek kendilerini kısıtlamak isteyebilir, ancak bu kötü alışkanlık, kilo verme çabalarınızı sabote edebilir. Bunun yerine, sağlıklı bir gıda dengesi benimseyerek daha esnek bir şekilde yiyin.

Sevdiğiniz yiyecekleri yasaklamaktan kaçının çünkü daha sonra onları yeme şansınız var.

Egzersizin kilo verme çabalarını desteklemeye yardımcı olabileceği göz önüne alındığında, hoşunuza giden bir egzersiz rutini benimsemeyi düşünebilirsiniz.

İyi uyumaya ve stresi azaltmaya çalışarak da sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.