İSTANBUL (AA) - Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, üretimi dijitalleştiren teknolojilerin her geçen gün hayatta daha fazla yer alacağını belirtti.

Şirket açıklamasına göre, konvansiyonel üretim sistemlerinin teknolojiye entegre edilmesi ve dijitalleşmesiyle ortaya çıkan akıllı fabrikalar; veri analizi, raporlama sistemleri, makineler arası iletişim, bulut bilişim sistemleri, nesnelerin interneti, yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi teknolojik gelişmelere ev sahipliği yapıyor.

Üretimi akıllı hale getiren tüm bu çözümler; verimlilik, operasyonel hız ve iyileşme sağlarken ileri otomasyon çözümleri, entegrasyon, üretkenlik ve esneklik konusunda firmalar için yüksek katma değer yaratıyor.

İmalat sürecinin otomasyon sistemlerine entegre olmasıyla kalite ve çeşitlilik artarken maliyet avantajı sağlanıyor, daha nitelikli ürünler tüketicilerle buluşuyor. Akıllı, planlı, raporlama içeren otomasyon temelli sistemler ve yazılımlar, en az kaynakla, en kısa sürede, en kaliteli üretimi gerçekleştirmek isteyen firmaların çözüm ortaklığını yapıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, teknolojik gelişmelerin getirdiği fırsatların endüstriyel firmaların kalkınması ve zorlu rekabet yapısı içinde yer edinmesi için kritik olduğunu belirterek, üretimi dijitalleştiren teknolojilerin her geçen gün hayatta daha fazla yer alacağını ifade etti.

Mitsubishi Electric'in fabrika otomasyon teknolojilerinin seri üretimde belirlenen standartların sürdürülebilir olmasına katkı sunduğunu aktaran Bizel, MAPS Scada, servo serisi MELSERVO-J5, 800 Serisi Frekans Inverterleri, ICONICS yazılımı gibi ürünlerle, üretim yapan firmalara çözüm ortaklığı yapmayı sürdüreceklerini belirtti.

- "Yeni bir eyleme dönüştürülebilir zeka katmanı sunuyor"

Bizel, Mitsubishi Electric çatısı altında yer alan ABD Merkezli SCADA ve IoT analiz yazılım şirketi ICONICS'in yazılım ürünü sayesinde nesnelerin çalıştırma, kontrol, otomasyon ve otonom çalışma kabiliyetini koruduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Cihazların birleştirilmesini ve kullanıcılara her zamankinden daha fazla fırsat yaratan büyük miktarda verinin toplanmasını sağlayan ICONICS'in IoT'li SCADA'sı bu verileri topluyor ve operatöre yeni bir eyleme dönüştürülebilir zeka katmanı sunuyor. ICONICS'in ölçeklenebilir çözüm paketinin temeli; herhangi bir masaüstü veya mobil cihazda çalışacak gelişmiş görselleştirme teknolojisi, yüksek kullanılabilirlik, merkezi yapılandırma ve çok çeşitli endüstri standardı iletişim protokollerine bağlanabilme yeteneğine dayanıyor. Verileri hiç olmadığı kadar erişilebilir kılan buluttaki ICONICS teknolojisi, Mitsubishi Electric'in uçtan buluta kadar geniş bir yelpazedeki yazılım ürün ve hizmetlerinden oluşan fabrika otomasyon teknolojisinden yararlanabiliyor.

Akıllı üretim mekanizması içinde hataların minimize edilmesi ve geri bildirimlerle ilgili süreçlerin optimize edilmesi için servo motorlar çok belirleyici bir role sahip. Mitsubishi Electric olarak bu konuda önemli bir rol üstleniyor ve sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak inovatif servo çözümleri üretiyoruz. Bu kapsamda geliştirdiğimiz yeni jenerasyon servo serisi MELSERVO-J5, üretim makinelerinin döngü süresini azaltan endüstri lideri servo güçlendirici olarak fark yaratıyor."

- "Cihazların gerçek zamanlı kontrolünü gerçekleştiriyor"

Kestirimci bakım imkanı sunan ve ürün kalitesini artırmayı sağlayan Edge Computing teknolojisi ile işletmelerin üretim potansiyellerini yeniden keşfedebileceklerini belirten Bizel, "Yüksek hızlı ve gerçek zamanlı veri işleme yapabilen Edge Computing ürünlerimiz MELIPC ve Real-time Data Analyzer yazılımı, kayıp maliyetleri azaltıyor ve üretim performansını artırıyor. Operatör deneyimini bir standarda oturtan teknoloji, bu sayede ürün kalitesinin sabitlenmesine destek oluyor. İstatiksel veri analiz yazılımı olan Real-time Data Analyzer, makinelerden topladığı gerçek zamanlı veriyi işleyip anlamlandırıyor, hata durumunda ise gerçek zamanlı geri bildirim sağlıyor." ifadelerini kullandı.