Tansiyon hastalığına birebir nar ve nar suyu kadar narın kabukları da çok faydalıdır. Nar kabuğu faydaları nelerdir? İşte şaşırtıcı 9 faydası!

NAR KABUĞU FAYDALARI

Nar kabuklarında meyvesinden daha fazla antioksidan bulunur. Kan basıncını, kan şekerini ve kolesterol seviyelerini iyileştirir. Nar, nar suyu ve nar kabuğu faydaları araştırmalarla kanıtlanmıştır.

İşte nar kabuğunun şaşırtıcı 9 faydası!

1. Bazı cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilir

Nar kabukları, antioksidanlar ve polifenoller bakımından zengindir. Cilt rengi bozuklukları, akne, yara ve güneş izi sorunlarına nar kabuğu tedavisi uygulanabilir.

2. Kronik hastalık riskini azaltabilir

Dişlerinizi macun yerine bununla fırçalayın! Her evde var… Dişlerinizi macun yerine bununla fırçalayın! Her evde var…

Nar kabukları, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumlar için risk faktörlerini azaltabilir. Kilolu ve obez kişilerde kolesterol ve kan şekeri düzeylerini iyileştirir.

3. İşitme kaybına karşı koruma sağlayabilir

Oksidatif stres, yaşa bağlı işitme kaybı riskini artırır. Nar kabuğu oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. İşitme kaybını önlemeye yardımcıdır.

4. Beyin fonksiyonunu iyileştirir

Oksidatif stresin Alzheimer hastalığının gelişiminde rol oynadığı öne sürülmüştür. Nar kabuğu faydaları gereğince kişinin yaşam kalitesini geliştirirken beyin sağlığını da korur.

5. Kanserle mücadele eder

Polifenoller bakımından zengin olan nar kabukları, kanser hücrelerinin ölümünü sağlayabilir. Prostat, meme, ağız ve kolon kanserinde tümörlerin çoğalmalarını önler ve yayılmasını yavaşlatır ya da durdurur.

6. Diş sağlığına katkıda bulunur

30 sağlıklı gönüllünün katıldığı bir çalışmada, nar kabuğunun ağız gargarasında kullanıldığında plak oluşumunu önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Nar kabuğu özü içeren bakım ürünleri diş çürüklerini ve güzellik kusurlarını engelleyecektir. Nar kabuğu özü, güçlü antibakteriyel aktiviteye sahiptir ve bazı araştırmalar, diş ve diş eti hastalıklarının tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

7. Antibakteriyel özelliklere sahiptir

Nar kabuğu, bazı kültürlerde boğaz ağrısını hafifletmek ve tedavi etmek için ağız gargarası olarak kullanılır. Nar kabuğunun antibakteriyel özellikleri bilim dünyasınca kabul edilmiştir. Ağız yaraları ve enfeksiyonla da mücadele eder.

8. Romatoid Artrit tedavisine yardımcı olur

Romatoid artrit, eklemlerde iltihaplanma şeklinde ortaya çıkar. Narın antioksidan özelliklerinden dolayı hastalığın şiddetini azaltmada rol oynayabileceği düşünülmektedir.

9. Kemik kaybını önlemeye yardımcıdır

Araştırmalar, nar kabuklarının kemik kaybını ve yeni kemik dokusunun yenilenmesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Nar kabuğu nasıl kullanılır?

Nar kabuğu faydalarından yararlanmak için kabukları ezip toz haline getirebilirsiniz. Veya hazır nar kabuğu özünü dışarıdan alabilirsiniz. Kendi nar tozunuzu yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

  • Kabukları meyvelerden ayırın.
  • Kabukları 2 veya 3 gün boyunca veya tamamen kuruyana kadar doğrudan güneş ışığı alan bir pencerenin yanına yerleştirin.
  • Kabukları bir karıştırıcıya veya mutfak robotuna ekleyin ve ince bir toz haline getirin.
  • Tozu hava geçirmez bir kapta oda sıcaklığında saklayın.
  • Toz, bir macun yapmak için yeterli su ile birleştirerek bir yüz maskesi yapmak için kullanılabilir. Alternatif olarak, tozu sıcak suda demlemeyi ve ardından süzmeyi deneyerek bitki çayı olarak tadını çıkarabilirsiniz.

Çalışmalar, nar kabuğu tozu kullanmanın herhangi bir yan etkisi bulamadı, ancak yeni bir şey denemeden önce doktorunuza danışmanız her zaman iyi bir fikirdir.