Benkovic'in Eski Hocasından İtiraf! Benkovic'in Eski Hocasından İtiraf!

26-27. Dönem AK Parti Trabzon Milletvekili olarak görev yapan Salih Cora, HaberTS’nin konuğu oldu.

Seçim süreciyle alakalı olarak sözlerine başlayan Salih Cora,”Türkiye yüzyılının seçimini gerçekleştirdi. 2023 seçimleri farklı bir şekilde anlamlandırıldı. İktidar partisini değiştirmek için muhalefet partileri ayrık kitleleri bir araya getirdi. Muhalefet bu seçimlere rağmen kendisini değiştirmiyorsa, “ben başarılıyım” diyorlarsa ve koltuklarını terk etmiyorlarsa bize “tek adam” demeleri inandırıcı olmayacaktır.” İfadelerini kullandı.

TRABZONSPOR TRİBÜNLERİNİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ

Trabzonspor’un şampiyonluğu kutlarken Trabzon’u mecliste temsil eden bütün siyasi parti vekillerinin tribünde yan yana verdiği görüntünün mecliste verilememesi ile alakalı olarak sorulan soruya cevap veren Salih Cora, ”Trabzonsporluluk duygusu etrafında birleşmeyi, kenetlenmeyi çok anlamlı buluyorum. O gün yaşadığımız sevinç hayatımızın en güzel anlarından birisiydi. Bütün siyasi partiler, milletvekilleri yan yana maçı izledik. O aynı heyecanı, duyguyu birlikte yaşadık. Olabildiğince kucaklarımızı açıyoruz. Kimsenin siyasi görüşüne bakmadan hemşerilerimin sorunlarıyla ilgilendim. Trabzon’da kimse “Salih Cora bize particilik yaptı” diyemez. Siyasetin gereği farklı pozisyonlarda duruyoruz ama Trabzon şehri söz konusu olunca bir araya geldiğimiz çok manzara oldu. Seçim çok sert ve gergindi. Seçim geride kaldı. Biz birbirimizin cenazesinde düğününde olacak kişileriz. Trabzonspor tribünleri nasıl bizi bir araya getiriyorsa yine bir ve beraber olabilmeyi başarmamız gerekiyor. “ Dedi.

"TBMM'DE TRABZONSPOR'UN HAKLARINI SAVUNDUK"

Salih Cora,” Trabzonspor ile biz hep yakından ilgilendik. Milletvekilliği dönemimizde Trabzonspor’umuzun şampiyonluğunu yaşamanın mutluluğunu, gururunu yaşıyoruz. Trabzonspor’a yapılan haksızlıklar karşısında hiçbir zaman sessiz kalmadık. Yeri geldiği zaman TBBM’de Trabzonspor formasını giyerek kırmızı kart eylemi dahil olmak üzere birçok yaklaşım ortaya koyduk. Bunun sonucunda da Trabzonspor’un haklarının korunması noktasında da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

ERTUĞRUL DOĞAN FEDAKAR BİR BAŞKAN

Trabzonspor’un yaşadığı şampiyonluğun ardından yaşanan sıkıntılar ile alakalı konuşan Salih Cora,” şampiyonluktan sonraki sürecin çok iyi yönetildiği kanaatinde değilim. Şampiyonluk ayaklarımızı yerden kesmiştir. Sanki böyle ardı ardına 3,4 kez şampiyon olacakmışız, Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynayacakmışız gibi bir planlamanın içine girdik. Bu açıkçası ekonomik anlamda intihara sürüklenmek gibi bir durum oluşturdu. Şampiyon olduktan sonra yılların biriktirmiş olduğu motivasyon ortaya çıkmıştı. Dolayısıyla Trabzonspor camiasının beklentisi, sahadaki şampiyonluğun ardından kendi ekonomik şampiyonluğunu dizayn etmesi gerekiyordu. Trabzonspor’un kendi özüne dönmesi gerekiyor. Trabzonspor’un ayağını yorgana göre uzatması gerekiyor. Yeni başkan fedakar bir başkan. Gayretli bir başkanımızdır. Mücadele ortaya koyuyor. Trabzonspor aşığı bir arkadaşımızdır. Başarılı olmayı, herkesten çok kendisi arzu etmektedir. Trabzonspor aleyhine hiçbir şeye imza atacağını düşünmüyoruz. Trabzonspor’un menfaatleri doğrultusunda hareket edecektir. Buna da yürekten inanıyoruz. Önümüzdeki yılın planlaması son 5,6 maçtaki kadro dizaynı ile sinyalini ve ipuçlarını vermiştir. Doğru bir istikamete yönelilmiştir. Umarım bu doğru istikamette ısrar edilir. Geçmişin oluşturduğu tahribatlar kısa sürede atlatılır ev Trabzonspor gemisi sağlam bir şekilde yanaştırılmış olur. Çünkü önümüzdeki süreç ekonomik anlamda hareketli geçecek. Trabzon şehrinde öze dönüş beklenmektedir.” Dedi.

2010-2011 VE ŞAMPİYONLUK SEZONU UNUTULAMAZ

Trabzonspor tribünlerinden geldiğini ifade eden Salih Cora,” kendimizi bildik bileli Trabzonspor’u takip etmekteyiz. Büyüklerimizin yanına yaklaşarak maça girmeye çalışan, tribünlerde çekirdek satarak bir süreç yaşadım. 2010-2011 sezonu yaşadıklarımızı ve kupayı kaldırdığımız, şehirde oluşan havayı asla unutamayız.” İfadelerini kullandı.

AMATÖR SPOR KULÜBÜ ANTRENÖRLERİNE HALK EĞİTİM'DE KADRO VERİLMELİ

Trabzon’da futbolun kalbi olarak nitelendirilen amatör spor kulüpleri ile alakalı olarak sorulan soruya cevap veren Salih Cora,” Milletvekilliğim sürecinde bütün amatör spor kulüplerine destek olduk. Bizimle temas kuran herkes bunun şahididir. Bu işin sürekliliği olması için kalıcı gelirler oluşturulması gerekiyor. Amatör spor kulüplerinin temel giderlerinden olan antrenör giderleridir.  Halk eğitimler aracılığı ile usta öğretici sıfatıyla sözleşmeli bir şekilde bakanlıklarla birlikte bir çalışma yapılırsa, hocalarımıza bir iş imkanı oluşur. Hem de gençlerimizin sporla temas etmelerinin önünü açmış oluruz. Bu yönde bir çalışmamız ve gayretimiz bir aşamaya gelmişti. Planlamalar içerisinde. Seçim beyannamemizde bu konuya da temas edilmişti. Mevcut milletvekillerimizin desteğiyle beraber sorunu çözeriz. Amatör spor kulüplerimize yerel yönetimlerin destek vermesini tavsiye ediyorum. Bunu yapmamız gerekiyor.

TRABZON'A 7 GÜN 24 SAAT CANLI STADYUM YAKIŞIR

Diğer stadyumların aksine Trabzonspor stadyumunun çevresinin maç günlerinin haricinde kullanılmaması ile alakalı olarak sorulan soruya cevap veren Salih Cora, ” Trabzonspor stadyumunun yapılması noktasında kulübün talebini değerlendirdik. Akyazı’da dolgu yapılarak inşası gerçekleşti. TOKİ buradan kar değil zarar etti. Trabzonspor’un burada inisiyatif kullanması lazım. Akyazı Stadı’nı yaptık bitirdik. Trabzonspor stadı devralsa, 24 saat yaşanabilir bir stat projesini hayata geçirse, belki de Trabzonspor için çok farklı gelir kalemleri oluşacak. Şehrin sosyal yaşamına katkı sağlayacak. Trabzonspor’un gelirlerini arttıracak bir projeye dönüşebilir. Bunu başka kulüplerimiz yapıyor. Trabzonspor’un bu konuda ona göre bir politika belirlemesi gerekiyor. Akyazı Stadı’nı Trabzonspor’a devredilmesi noktasında bir çekince görmüyoruz. Trabzonspor’un bunu bir projeye dönüştürmesine destek oluruz. “ İfadelerini kullandı.

AĞAOĞLU'NUN ÇIKIŞI ZARAR VERDİ

Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri ile alakalı olarak sorulan soruya cevap veren Salih Cora, eski başkan Ahmet Ağaoğlu’nun konuyla alakalı çıkışının hem şehre hem de Trabzonspor’a zarar verdiğini ifade etti.

HAVALİMANI PROJESİNİN GECİKMESİ HEM ŞEHRİN HEM TRABZONSPOR'UN ZARARINA OLDU

Salih Cora,” Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nin kamulaştırılması ve yeni havalimanı yapılması talebi Trabzonspor ile istişare ederek konuşulmuş bir konudur. Sonradan biz bunu havalimanı yatırım planına dahil edilince ve bu konuyu gündeme getirince Trabzonspor’dan biz çok sert tepki gördük. Bu sert tepki, Trabzon’da havalimanı yapılma sürecini geciktirdi. Başka bir işe yaramadı. Trabzon’un havalimanına ihtiyacı var mı? Var. Peki Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri zarar görmeyecek şekilde bir havalimanı yapılabilir mi? Elbette bu da değerlendirilebilir. Ama Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nin kamulaştırılması, Trabzonspor’a zarar mı getirir kar mı getirir? Önce bunu değerlendirmek gerekir. O dönemde Trabzonspor’un bizimle konuşmayarak direkt basın üzerinden bizi eleştirmesini doğru bulmadım. Trabzonspor’un eski başkanının o zamanki açıklamasını talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyorum. Kamulaştırma yapılırsa Trabzonspor’un borçlarının belki de yarısı kapanacaktır. Havalimanı yapıldıktan sonra Trabzonspor’un temsil alanı talep edilmesi durumunda bir taşta iki kuş vurulacaktır. Biz bunları tartışırken, Fenerbahçe siyasi irade ile görüşerek muazzam bir yerden kulüplerine tesis alanı kazandırmış oldular. Trabzonspor siyaset üstü bir yerdir. Hangi siyasi parti iktidarda olursa olsun Trabzonspor’un kavga ederek sonuç alması mümkün değildir. Geçmişte bunlar denendi hiçbir sonuç alınamadı. Önemli olan uyumlu olmaktır. Başka kulüpler becerip yapabiliyor. O süreçte tavrımız çok netti. Trabzonspor’un menfaatlerini düşünerek bir yaklaşım ortaya koyduk. Kulüp bizi maalesef yanlış anladı. Sonuçta ne oldu? Trabzon’a gelecek bir yatırım engellenmiş oldu. Trabzonspor’un bu çıkışı yatırım iştahını söndürmüş oldu. Motivasyonu bozdu. Bu tip durumların Ankara’daki algısı farklı oluyor. Kulüp istemiyor, siyaset istiyor. İki tarafın uyum içerisinde olmadığı bir yatırımda ısrar etmenin bir anlamı yok. O kadar parayı Trabzon’a getirip vereceğime kendi aralarında anlaşan başka bir yere o parayı aktarırım der. O zaman ne olur şehir zarar görmüş olur. Şuanda kulübün bizi motive etmesi lazım. Trabzonspor orayı kamulaştırmak istediğinde, Trabzonspor’un hukuku korunacak şekilde kamulaştırılır. Yeni yönetimin de bir yaklaşımı olursa, yeni ulaştırma bakanımız da çok iyi Trabzonsporludur. Trabzonspor hassasiyeti olan bir kişidir. Havalimanını yapacak onlardır. Kamulaştırma kararını verecek olan onlardır. Oturup, konuşup ortak bir noktada buluşmakta yarar vardır. “ İfadelerini kullandı.

81fc1a44-8d6a-4f07-8de7-7e02ec524794