Samsung, katlanabilir OLED ekranlı dizüstü bilgisayarı üzerinde çalışıyor. 2023 yılında markanın ilk OLED laptopu geliyor. Peki özellikleri neler olacak?

Görünüşe göre Samsung, katlanabilir OLED ekranlı dizüstü bilgisayarı üzerindeki çalışmalarını tamamlayıp ürünü 2023'te piyasaya sürebilir. En son bilgiler, teknoloji devinin üretim planlarına ilişkin bir rapora gizlenmiş küçük bir ayrıntıdan geliyor. HP'nin ayrıca LG tarafından üretilen katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayarını piyasaya sürmeye hazırlandığını unutmayın.

Samsung Electronics, katlanabilir ekranlı bir dizüstü bilgisayarın geliştirilmesinde önemli ilerleme kaydetmiş görünüyor. Yeni dizüstü bilgisayar, Samsung Display tarafından üretilen 17,3 inçlik bir panele sahip olacak.

Dizüstü bilgisayar kapatıldığında en büyük ekran köşegenine sahip olacaktır. Bu yeni dizüstü bilgisayar modellerinin piyasaya sürülmesindeki gecikmenin, küresel olarak dizüstü bilgisayar talebindeki önemli bir durgunlukla bağlantılı olmayabileceği yönünde öneriler var. Bu katlanabilir dizüstü bilgisayarların fiyatları da modeller için kritik bir faktördür.

Yakın zamanda piyasaya sürülen Asus ZenBook 17 Fold, BOE tarafından üretilen katlanabilir bir ekrana sahip ve 3.500 $ fiyatla satılıyor. Premium fiyatlandırma, dizüstü bilgisayarın pazarın yeni zengin segmentini hedeflediği anlamına gelir. Panelin yalnızca 10.000 biriminin BOE'den sipariş edildiği bildirildi. Ayrıca yaklaşan HP katlanabilir dizüstü bilgisayarın da sınırlı sayıda satışa sunulacağı tahmin ediliyor.

Samsung, sırasıyla BOE ve LG'ye dış kaynak sağlayan Asus ve HP'nin aksine, katlanabilir paneli yan kuruluşundan üretecek. Bu, daha geniş bir müşteri kitlesi göz önünde bulundurularak daha ucuz bir OLED katlanabilir dizüstü bilgisayar sunabilir.

Samsung'un yaklaşmakta olan katlanabilir dizüstü bilgisayarı, katlandığında 13,3 inç diyagonal kalan en büyük ekran alanına sahip olacak. HP modeli yalnızca 11 inçlik bir ekran alanına sahipken, katlanabilir Asus ZenBook 12,6 inç ekrana sahip. Bir başka etkileyici katlanabilir, 16,3 inç OLED panel ve kapatıldığında 12 inç diyagonal alana sahip ThinkPad X1 Fold Gen 2'dir.

Samsung Display, dünyanın en büyük OLED ekran üreticisidir. 2023'te yaklaşık 8,5 milyon panel üretmeyi planlıyor. 2023 tahminleri, bu yılki hedefi yaklaşık 2,5 milyon adet aşıyor. Şu anda cihaz için belirli bir sürüm detayı yok.