TikTok yeni bir trende daha imza attı: “Protein lemonade” Yani Proteinli Limonata. Peki, bu içecek sağlıklı mı, faydaları ve özellikleri nelerdir?

TİKTOK’UN PROTEİNLİ LİMONATASI NEDEN POPÜLER?

Çevrimiçi içerik oluşturucular, limonata ve buz yerine taze meyve ve yoğurdun yerini alarak protein karışımlarına yeni bir soluk getiriyor. Sonuç, birçok kişinin yazın donmuş bir ikramın tadını çıkarmanın daha sağlıklı bir yolu olduğunu iddia ettiği soğuk, tatlı bir smoothie.

Protein limonata kısa sürede sosyal medyada viral oldu. Amaç, bu serinletici yaz içeceğinin kalorisi ve şekeri daha düşük ve proteini daha yüksek hale getirmenin yollarını bulmaktı.

İşte uzmanların proteinli limonatanın sağlığa faydaları ve bu trendi denemeden önce akılda tutulması gerekenler hakkında söyledikleri.

Protein Limonata Gerçekten Sağlıklı mı?

TikTok ve blog yazarlarının proteinli limonata tariflerini gözden geçiren yeniden tasarlanan versiyonlar, oldukça şaşırtıcı çeşitlilikte malzemeler içeriyor. Tarifler, şekersiz limonatadan limon suyuna, süzme peynirden badem sütüne ve vanilya protein tozundan toz vanilya puding karışımına kadar her şeyi içeriyor.

TikTok'ta viral olan bu içeceğin malzemeleri, tam yağlı ve yağsız kuru süt, şeker, su, limon suyu ve çeşitli koruyucular ve dengeleyicilerdir. Beslenme açısından, 65 gram karbonhidrat, 6 gram protein ve 6 gram yağ içerir.

TikTok trendinde en sık kullanılan limonata, ilave şeker içermeyen, bunun yerine aspartam gibi yapay şekerlerle tatlandırılan Hafif veya Sıfır Şekerli limonatadır.

Bu gibi ürünlerde az şekerli veya şekersiz seçenekler de mevcuttur. Ancak yapay tatlandırıcılar midenizi rahatsız edebilir. Bunların yerine tatlandırmak için bal, agave şurubu veya akçaağaç şurubu kullanılabilir.

Proteinli limonata porsiyon başına 15 ila 30 gram protein içerir.

Diyanet İşleri Başkanlığında Devlet Memuru Olabilmek İçin Neler Yapılmalıdır? Diyanet İşleri Başkanlığında Devlet Memuru Olabilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Yaşlı yetişkinler, veganlar ve sporcuların hepsinin protein ihtiyacı daha yüksektir, bu nedenle bu soğuk proteinli limonata ekstra protein almanın eğlenceli bir yolu olabilir.