Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde bugün üçüncü randevu gerçekleşecek. Hükümetin teklifi ne olacak?

Milyonların gözü kulağı 23 Ağustos Çarşamba günü yapılacak olan toplu sözleşme randevusunda… Memur-Sen, 25 milyon kamu görevlisi ve emeklisini sevindirecek teklifi beklediklerini belirtti. Kamu işvereni ve hükümetin yapacağı son teklif bugünkü üçüncü randevuda belli oluyor.

Memur-Sen, memurlar için yüzde 70 toplu sözleşme zammı istedi. 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümetten çıkacak nihai karar merakla bekleniyor.

Toplu sözleşme görüşmelerinde 21. gün geride kalırken, son 36 saate girildi. Refah payı isteği, enflasyona karşı alım gücünü koruyacak güçlü bir veri bekleniyor.

Memur ve Emekli Zammı için Son Karar 31 Ağustos’ta Çıkacak! Memur ve Emekli Zammı için Son Karar 31 Ağustos’ta Çıkacak!

Son toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın teklifi 2024'ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025 yılı içinse yüzde 6 ve yüzde 5 olmak üzere 2 yıl için toplamda yüzde 34'lük zam oldu.

Bu teklif yeterli bulunmadı. Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasında pazarlıklar gün boyu devam etti. Yüzde 33 enflasyon hedeflenirken yüzde 23 zam teklif etmek, memur ve emekli için yetersiz bulundu. Son toplantıda adil ve hakkaniyetli bir yeni teklifin gelmesi bekleniyor. Çarşamba günkü toplantıdan ne sonuç çıkacağı merakla bekleniyor.