Doğu Karadeniz Bölgesi’ni etkisi altına alan kuvvetli fırtına ve sağanak yağmur maalesef devam edecek. Meteoroloji, Trabzon, Artvin ve Rize için…

Meteoroloji, Rize, Trabzon ve Artvin'in kıyı kesimleri için kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Doğu Karadeniz illerinde son günlerde süregelen kuvvetli sağanak yağış hayatı durma noktasına getirdi. Trabzon ve ilçelerinde sel ve su taşkınları maddi hasarın boyutunu artırdı. Heyelan riski de devam ediyor.

Bölgede son olarak 8 metre derinliğinde devasa bir çukur oluştu. Sel riski devam ederken, Meteoroloji'den yeni bir uyarı daha geldi. Karadeniz'de bu 3 ilde kuvvetli yağışlar etkili olacak...

Rize, Trabzon ve Artvin'de dün başlayan sağanak yağış akşam saatlerinde şiddetini artırdı. Bu illerde dereler taştı, havalar çok soğudu. Karadeniz'de etkili olan kuvvetli yağışlar sonucu karayollarında devasa çukurlar oluştu. Su baskınları ev ve iş yerlerini ve araçları büyük hasara uğratırken pek çok yerde heyelan meydana geldi. Of ve Çaykara ilçelerinde dereler taştı, ulaşım aksadı. Pek çok köy yolunda çökme meydana geldi.

AKUT, AFAD ve yetkili tüm birimler teyakkuzda. DSİ, riskli bölgelerde iş makineleri ve ekipleri bekletiyor. Artvin ve Rize'de tarım arazileri zarar görürken köylerde elektrik kesildi. Doğu Karadeniz'in bir tarafı yağmurlu bir tarafı ise karlı. Arhavi'de içme suyu kirlendiği için bir süre su kesintisi de yaşandı.

Trabzon'da kız çocuğuna araç çarptı Trabzon'da kız çocuğuna araç çarptı

Meteoroloji ilerleyen saatlerde bu üç il için kuvvetli yağış ve beraberinde gelebilecek tehlikelere karşı vatandaşları uyardı. Bölgede tüm ekipler teyakkuz halinde ve vatandaşların tedbiri elden bırakmaması önerildi.

Editör: Didem Bektaş