Trabzon'da yeni dil öğreniyorlar

Trabzon’da Ortahisar ilçe Belediyesi ilgi gören bir projeye daha imza attı.

Trabzon'da yeni dil öğreniyorlar

Trabzon’da Türklerin ilk kullandıkları alfabe olan ve Orhun yazıtlarında kullanılan yazı dili öğretiliyor. 

Trabzon’da Ortahisar ilçe Belediyesi, Türklerin ilk kullandıkları alfabe olan ve Orhun yazıtlarında da kullanılan yazı dilini öğretiyor. Kendi çabalarıyla Türk harfleriyle okumayı ve yazmayı öğrenen Berkant Parlak tarafından verilen eğitime kursiyerler ilgi gösteriyor. 

“Türk Yazısı” kitabının da yazarı olan Berkant Parlak, yazıyı kendi başına öğrendiğini belirterek, “Çünkü bir milletin yazısının olması demek çok köklü bir medeniyete sahip olması demek. Türklerin yazısının olduğunu öğrendiğimde çok heyecanlanmıştım ve bu yazıyı Türk milletinin ferdi olarak öğrenmek istedim. Kendi çabalarımla bunu öğrendim. Akabinde Türk yazısı diye bir kitap çalışması yaparak böyle bir yazıyı Türk milletinin fertlerinin bilmesi gerektiğini düşündüm. Şimdi de Ortahisar Belediyesi ile birlikte eğitim veriyoruz. Daha çok üniversitelerde, akademik alanlarda daha çok işleniyor. Türkiye’de de sayılı belki bir, iki çalışma vardır. Ama bu şekilde sivil anlayışla bir belediye nezdinde Trabzon’da bir ilk. Türk yazısındaki harflerin tamamına yakını Türklerin hayatındaki belli nesneleri yansıtıyor. Dolayısıyla bir Türkün bu yazıyı öğrenmesi çok kolay” dedi. 

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, projeyi ilk duyduğunda heyecanlandığını vurgulayarak, “Bu proje bizim için çok heyecan verici oldu. Burada görüşlerini aldığınız değerli Tarih öğretmenlerimiz, üniversitenin Tarih bölümünde, Jeofizik bölümünde okuyan öğrencilerimizin ilgi duymaları beni ayrıca mutlu ediyor. Çünkü ceddini atasını tarihini bilmeyen milletlerin ne durumda olduğunu biliyoruz. Tarihte ne yapacağınızı biliyorsanız önünüzdeki projeksiyonu ona göre daha iyi çizebilirsiniz. Biz kadim ve medeniyet kuran bir milletiz. Çok sayıda devletler kurmuşuz. Böyle bir asaletli milletin devamıyız. Geldiğimiz kökleri bilmek öğrenmek ve bu dille tanışmak çok güzel bir projeydi. Projeye seve seve biz de kapımızı açtık. Müfredatlara konu olmasını, bir zemin olmasını diliyorum. Güzel bir çalışma tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER