Karadeniz'den kendi çıkardığımız gaz dışında ülkelerden LNG satın alıyoruz. Yeni projeyle Türkiye, doğalgaz LNG üretimi merkezi olacak!

Türkiye doğalgaz alanında çok önemli bir projeye daha imza atıyor. Karadeniz'den çıkardığımız doğalgaz, Azerbaycan, Rusya ve İran'dan gelen doğalgaz hatları ve çeşitli ülkelerden alınan LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) dışında, kendi doğalgaz LNG projemize başlıyoruz.

Bu gazların bir kısmı boru hatlarından batıya gönderiliyor. Yeni yasal düzenleme sayesinde ise depolardaki gazın bir kısmı sıvı hale getirilip LNG'ye dönüştürülecek. Yeni doğalgaz LNG dönüştürme tesisleri (gaz sıvılaştırma) için çalışmalar başladı. Tesisler kurulduğunda ve faaliyete geçtiğinde gemilerle dünyanın her yerine LNG gaz ihraç edebileceğiz.

Trabzon'da fındık ve çayın alternatifi salep fiyatıyla dudak uçuklatıyor Trabzon'da fındık ve çayın alternatifi salep fiyatıyla dudak uçuklatıyor

Türkiye’nin ABD’li Exxon Mobil şirketi ile 1,1 milyar dolarlık LNG alımı için görüşme yaptığı iddiası da bu anlamda olumlu bir gelişme olarak düşünülüyor.

Editör: Didem Bektaş