Trabzon'un Şalpazarı ilçesinde bugüne dek kentte ilk defa dikilen salep hasat edildi.

Bölgede fındığa alternatif bir gelir kaynağı olarak salep üretimine başlanmıştı. İlk kez Trabzon'da salep fidesi ekilmişti. Akçiriş mahallesinde salep hasadını yapan Hanife Özcan, Geyikli'den Hanife Bayraktar ve Üzümözü'nden Çağlar Özdemir, sahlep fidesi ekiminin meyvelerini almaya başladı. 2020 yılında ekilen salepler bugünlerde ilk hasadını veriyor.

Fındık üreticilerine alternatif gelir kaynağı oluşturan salep üreticiliği 3 yıl sonra ilk hasadını verdi. Trabzon Ziraat Odası Başkanı Ali Bayraktar, salep hasadı ile ilgili şunları aktardı:

"Kültür mantarı, seracılık, aronya fidancılık, salma tavukçuluk gibi alanlarda da atılımlarımız oldu. Kentimizde ilk defa salep üretimine başladı. 3 yıl sonra ekim ve dikimler şimdi ilk hasadını veriyor. Şalpazarı ilçesindeki 3 çiftçimizle getirisi yüksek olan salep ürünlerimizi elde etmeye başladık.”

Toplu sözleşme zammında hükümetin teklifi bugün belli olacak Toplu sözleşme zammında hükümetin teklifi bugün belli olacak

Salep fidanlarını toprakla buluştururken endişelerinin de olduğunu belirten Bayraktar, sonuçların başarılı olduğunu gördüklerinde memnun olduklarını anlattı. Trabzon coğrafyasında pek çok ürünün yetişmesi, bölgedeki hem üretici ve işçilere hem de tüm halka fayda sağlıyor. Trabzon'un ekonomisine de güzel bir katkıda bulunuyor.