Demir, genel sağlık açısından en mühim minerallerin başında gelmektedir. Peki, en fazla demir içeren besinler hangileridir?

DEMİR İÇERİĞİ EN YÜKSEK 12 BESİN

Kırmızı kan hücrelerinin bir parçası olarak vücuttaki oksijen akışına ve temel işleyişe destek olan mineral demirdir. Günde 18 mg demir minerali tüketmek ve bunu yiyeceklerden sağlamak gerekir. Demir eksikliği anemiye neden olabilir ve yorgunluk gibi semptomlara yol açabilir. Neyse ki, günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacak birçok iyi demir kaynağı vardır. İşte demir içeriği yüksek 12 sağlıklı yiyecek!

Demir içeren besinler :

1. Kabuklu deniz ürünleri

Kabuklu deniz ürünleri lezzetli ve besleyicidir. Tüm kabuklu deniz ürünleri yüksek oranda demir içerir, ancak istiridye ve midye özellikle en iyi demir kaynaklardır.

2. Ispanak

Ispanak birçok sağlık yararı sağlar ve çok az kalori içerir. 100 gram çip ıspanakta 2,7 mg demir bulunur ve bu da günlük demir ihtiyacının %15’ini karşılar. Aynı zamanda demir emilimi için önemli olan C vitaminini de içerir.

3. Karaciğer ve diğer sakatat etleri

Sakatatlar son derece besleyicidir. Popüler türler arasında karaciğer, böbrek, beyin ve kalp bulunur - bunların tümü demir bakımından yüksektir.

4. Baklagiller

Baklagiller en faydalı besinlerle doludur. Demir içeren besinler arasında başı çeken en yaygın baklagil türlerinden bazıları fasulye, mercimek, nohut, bezelye ve soya fasulyesidir.

5. Kırmızı et

Kırmızı et doyurucu ve besleyicidir. 100 gram kıymada günlük demir ihtiyacının %15’ine denk gelen 2,7 mg demir bulunur. Kırmızı et ayrıca protein, çinko, selenyum ve çeşitli B vitaminleri açısından da zengindir.

6. Kabak çekirdeği

Tıkanmış gözenekler nasıl temizlenir? Cilt bakımı nasıl yapılır? Tıkanmış gözenekler nasıl temizlenir? Cilt bakımı nasıl yapılır?

Kabak çekirdeği lezzetli, pratik bir atıştırmalıktır. Ayrıca kabak çekirdeği iyi bir K vitamini, çinko ve manganez kaynağıdır. Üstelik, birçok kişinin sorunu olan magnezyum eksikliğini en iyi şekilde giderir.

7. Kinoa

Kinoa, yalancı tahıl olarak bilinen popüler bir tahıldır. Bir fincan (185 gram) pişmiş kinoa, günlük ihtiyacın %16'sı olan 2,8 mg demir sağlar.

8. Hindi eti

Hindi eti sağlıklı ve lezzetli bir besindir. Aynı zamanda iyi bir demir kaynağıdır.

9. Brokoli

Brokoli inanılmaz derecede besleyicidir. 1 fincan (156 gram) pişmiş brokoli porsiyonu, günlük ihtiyacın %6'sı olan 1 mg demir içerir.

10. Tofu

Tofu, vejeteryanlar arasında ve bazı Asya ülkelerinde popüler olan soya bazlı bir besindir.

11. Bitter çikolata

Bitter çikolata inanılmaz lezzetli ve besleyicidir. Demir içeren yiyecekler arasında tatlı bir atıştırmalık olarak da tüketilir. 28 gramlık bir parça bitter çikolatada 3.4 mg demir bulunur. Bu küçük porsiyon ayrıca bakır ve magnezyum ihtiyacını karşılar. Ayrıca bağırsaklarınızdaki dost bakterileri besleyen prebiyotik lif içerir.

·         Ekstra olarak kakao ve bitter çikolata, kırmızı ve mor meyvelerden daha fazla antioksidan içerir.

12. Balık

Balık son derece besleyici bir gıdadır ve ton balığı gibi bazı çeşitler özellikle demir bakımından zengindir.