Bilindiği üzere ülkemizde son dönemde yüksek vergi sebebiyle vatandaşlar yurdışından akrabaları üzerinden telefon getirtmeye çalışıyor. Ticaret Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bu durumun artık suistimal edildiği gerekçesiyle yeni bir düzenleme getiriyor. Yurtdışından telefon getirmede vergi muafiyeti için gerekli vakit üç yıla çıkartılmış ve IMEI kaydı yapılabilmesi için cihazı getiren kişi üzerine hat açma şartı getirilmişti. Yeni düzenleme ile beraber yeni bir düzenleme daha geliyor. Ticaret Bakanlığı ve BTK sürecin daha yakından izlenebilmesi için yeni bir takip sistemi kurulacağını açıkladı.

Ülkemizde yüksek vergi fiyatları nedeniyle yurtdışından telefon getirtmeye çalışan binlerce vatandaş bulunuyor. 

Ticaret Bakanlığı bu vergi muafiyetinin ticareti bir sisteme dönüşmemesi için için aldığı önlemlere bir yenisini daha ekliyor. 

Daha önce yurtdışından bir kişinin telefon getirme süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarılmış ve pasaportunu beyan eden şahıs üzerine telefon hattı açma şartı getirilmişti. 

Ticaret Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yeni bir düzenleme ile beraber bu durumun suiistimal edilmemesi üzerine yeni bir çalışma yürütüyor. Yurtdışından gelen vatandaşlar bundan böyle 3 yıl içinde sadece tek cihaz getirebilecek. Bakanlık ve İletişim Kurumu bunu takip edebilecek yeni bir sistem kurdu.

Xiaomi Watch S2 ve Xiaomi Buds 4 Görselleri Paylaşıldı! Xiaomi Watch S2 ve Xiaomi Buds 4 Görselleri Paylaşıldı!

Bu sistem sayesinde şahısların üzerine kayıtlı telefonlar daha yakından izlenebilecek.