Asgari ücretle çalışanların en çok merak ettiği şey elbette ki zam konusu. Her yıl başında yapılan zamlar bu kez Temmuz ayında da yapılacak. Aylardır süren asgari ücret zam tartışması netleşmiş gibi görünüyor. Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘’Temmuz ayında da enflasyon farkları ile milletimizin her kesimini rahatlatacağız" ifadeleri, gerekse bakanların açıklamaları bu konuda noktayı koydu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERDİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretliler dahil herkesin gelirini artıracak düzenlemeler yapılması yönünde talimat verdi. Erdoğan'ın talimatı üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili kurumlarla çalışma başlattı.

5 AYLIK ENFLASYON FARKI VE MAAŞ ZAMMI KESİNLEŞTİ

TÜİK’in açıkladığı 5 aylık enflasyon yüzde 35.64 olduğuna göre; şimdiden memur ve emeklileri için yüzde 30.64’lük enflasyon farkı oluşmuş durumda. Bunun üzerine toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 7 zam da eklenince memur ve emeklileri için şimdiden yüzde 37.64’lük zam kesin görülüyor. Haziran ayında açıklanacak 6 aylık enflasyona göre yüzde 37.64’lük zammın daha da artacağı ve yüzde 40’lara yaklaşacağı tahmin ediliyor. Kesin zam oranı 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon rakamı ile netleşecek.

ASGARİ ÜCRET 5.500 TL SEVİYESİNDE OLABİLİR!

Açıklanan Mayıs ayı enflasyonu ile birlikte memur ve emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı netlemeye başlarken, memur ve emeklileri için enflasyon farkı da kesinleşti. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 5 aylık enflasyon yüzde 35.64 oldu. Asgari ücret hesaplaması her ne kadar memur ve emekli gibi olmasa da, açıklanan enflasyon rakamlarına göre asgari ücrete yüzde 30 seviyesinde zam yapılması öngörülüyor. Böylece halen 4.250 lira olan asgari ücretin Temmuz ayı itibari ile en düşük 5.500 lira seviyelerine ulaşması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı asgari ücret konusunda ilgili kurumlarla çalışma başlattı. Bakanlığın teklifi üzerine Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıp yeni asgari ücreti ister yıllık ister aylık belirleyebilecek. Bunun üst sınırı iki yıl olacak. 4 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak Haziran ayı enflasyon oranının ardından ilk altı aylık enflasyon oranı belirlenecek, memur ve emeklilere yapılacak zam oranı açıklanacak. Asgari ücretliye ara zamda 6 aylık zam oranı da belirleyici olacak. Yılın ilk 5 ayında enflasyon yüzde 35.64 olmuştu. Bu orana göre hesaplamalar yapılıp asgari ücretin artış oranı da belli olacak."