Borsa İstanbul son günlerde açığa satış kuralı ve yukarı adım kuralı ile gündem oluyor. Peki, borsada yukarı adım kuralı nedir?

Borsa açığa satış yukarı adım (up-tick rule) kuralı bugün haberlerde, borsa yatırımcıları arasında ise sosyal medyada gündeme geldi. Hisse senedi açığa satış yasağı uygulamasında önemli bir karar alındı. Yukarı adım kuralı Borsa İstanbul hisselerini etkileyecek.

Borsada yukarı adım ve açığa satış uygulaması, alım-satımın yani hacmin yüksek olduğu ve satışların baskın olduğu günlerde uygulamaya koyuluyor. Pay senetleri açığa satış yasaklaması ile yatırımcılar için tedbir alınıyor. Bu da bir kağıttaki maksimum düşüşün önüne geçiyor. Satış baskısı kısıtlanıyor.

Memur maaş farkı ödemeleri ne zaman yapılacak? Memur maaş farkı ödemeleri ne zaman yapılacak?

Açığa satış uygulaması, sahip olunmayan hisse senedinin ödünç alınarak satışa koyulması anlamına geldiği için hisse sahipleri açığa satışlardan olumsuz etkileniyordu. Borsa İstanbul bugünkü açıklama ile rahat bir nefes aldı. Ciddi bir düşüş yaşanan borsada yukarı adım kuralı uygulamaya koyuldu. Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kurallardan biri, yukarı adım kuralıdır.

Bu uygulama ile hissenin son işlem fiyatından daha yüksek bir fiyata çekilmesi sağlanıyor. Bir önceki fiyatından daha yüksek bir fiyata gelmişse o hisse açığa satılabilir. Borsa yukarı adım uygulaması ise açığa satışların önlenmesi ve hisselerdeki düşüşün azaltılmasına yönelik bir tedbirdir.