Eşek sütü sağlığınıza birçok yönden fayda sağlar. İnek sütüne popüler bir alternatiftir ve anne sütüne benzer besinsel niteliklere sahiptir. İnek sütünden çok daha az yağ, daha fazla mineral ve daha fazla laktoz içerir. Eşek sütü aynı zamanda yüksek vitamin, mineral ve çoklu doymamış yağ asidi içeriği nedeniyle cilde de faydalıdır.

Ayrıca doğal antibakteriyel bileşikler içermesi, kalp ve kemik sağlığını güçlendirmesi nedeniyle bebekler için de mükemmel bir seçimdir.

Eşek sütü Avrupa'da oldukça rağbet görüyor. Geleneksel olarak artrit, öksürük, cerrahi yaralar ve ülserlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Eşek Sütünün Besin Değerleri

  • Kalori: 49 g
  • Protein: 1.5 - 1.8 g
  • Karbonhidrat: 6 g
  • Yağ: 0.3 - 1.8 g
  • Kalsiyum: %2
  • D Vitamini: %23
  • Riboflavin: %2

Eşek ve insan sütünün laktoz, toplam protein ve peynir altı suyu proteini içeriği benzerdir. Eşek sütü tozunun besin değeri ve sindirilebilirliği inek sütü tozundan üstündür.

Eşek sütü yüksek peynir altı suyu proteini (toplam proteinin %49,08'i) ve linoleik asit gibi esansiyel yağ asitlerini içerir. Yağ ve kolesterol içeriği düşüktür ve A, C ve D vitaminleri ile kalsiyum ve selenyum gibi mineralleri içerir.

Bu besinler onu güçlü bir antioksidan bileşen haline getirir ve bu da bağışıklığı artırmaya yardımcı olabilir. Eşek sütünün faydaları ve tüketimi hakkında detaylar sizlerle.

Eşek Sütünün Faydaları

9 büyük özelliği ile eşek sütü faydaları şunlardır!

1. Bebek Beslenmesinde Mükemmel Seçenektir

Besin bileşeni, protein bileşimi ve hipoalerjenik özellikleri açısından eşek sütü insan sütüyle karşılaştırılabilir.

2. İnek Sütü Alerjisi Olan Kişiler İçin Harikadır

Eşek sütünün faydalarından biri de kazein ve peynir altı suyu içermesi ve inek sütüne göre alerjik reaksiyonlara daha az tepki vermesidir.

3. Enfeksiyonlarla Mücadele Edebilir

Eşek sütü, doğal antibakteriyel özelliklere sahip olan laktoferrin, yağ asitleri, immünoglobulinler ve lizozim açısından zengindir. Salmonellai, Enterococcusi, Escherichiai ve Listeriai gibi patojen bakterilere karşı etkilidir

4. İltihaplanmayı Azaltabilir

Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, eşek sütü tüketmenin, antimikrobiyal peptit seviyelerini eski haline getirerek inflamasyonu azaltabildiğini buldu. Ayrıca antiinflamatuar sinyalleri aktive edebilir, böylece inflamasyonu azaltabilir ve normal sağlığı koruyabilir.

5. Cilt Sağlığını İyileştirebilir

Kaşlarından Şikayetçi Olanlar Serap Çınar’a Koşuyor Kaşlarından Şikayetçi Olanlar Serap Çınar’a Koşuyor

Eşek sütündeki vitaminler, antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri cilt sağlığını artırabilir. Faydaların çoğu, cilt bariyerinin yenilenmesi ve korunması için gerekli tüm amino asitleri içeren süt proteinlerinden gelir. Eşek sütü iyi bir nemlendiricidir ve süt banyoları için mükemmeldir.

6. Kemikleri Güçlendirebilir

Eşek sütündeki laktoz, kalsiyum, fosfor ve diğer kemik yapıcı minerallerin emilimine yardımcı olur. Aynı zamanda kemik kalitesini ve gücünü de artırır.

7. Kalp Sağlığını Geliştirebilir

Eşek sütü, başta linoleik asit olmak üzere çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengindir ve düşük n-6 ila n-3 yağ asidi oranına sahiptir. Eşek sütünün faydaları arasında pıhtılaşmayı sağlaması da önemli bir özelliktir.

8. Sindirimi Destekleyebilir

Eşek sütü, bağırsak mikrobiyal çoğalmasını destekleyen laktoz açısından zengindir. Kazeinden daha yüksek oranda peynir altı suyu proteini içerir, bu da bebeğin besinleri sindirmesini ve emmesini kolaylaştırır.

9. Diyabetin Kontrolüne Yardımcı Olabilir

Tip 2 diyabetli fareler üzerinde yapılan bir araştırma, eşek sütü tozu tüketmenin insülin direncini artırabildiğini ve kan şekeri düzeylerini azaltabildiğini göstermiştir.

Eşek Sütünün Yan Etkileri

İnek sütüne alerjisi olan kişiler, eşek sütünü tüketebilir. Bununla birlikte laktoz intoleransı olan kişiler için uygun değildir. 
Eşek sütü içmenin birçok faydası olsa da birkaç dezavantajı da var. Eğer laktoz intoleransınız varsa, inek sütüyle aynı yan etkilere (gaz, şişkinlik ve diğer sindirim sorunlarına) neden olacaktır.
Eşek sütünü çiğ içmenin de riski var. Sisteminiz için tehlikeli olabilecek zararlı bakteri ve toksinler içerebilir.