Kilo verdiren meyveler ve kilo aldıran meyveler ayrımı iyi yapılmalıdır. Doğal meyve şekeri içeren birçok meyvenin aslında genel sağlık için faydalı olduğu bilinmektedir.

Bütün meyvelerin düzenli tüketiminin kilo kaybına olumlu etkisi vardır. Meyveler diyet lifi, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Açlığı bastırır, vücut kitle indeksini, bel çevresini, kolesterolü ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olurlar.

"Hangi meyveler kilo vermeye iyi gelir?" diye merak ediyor olmalısınız. Bu yazımızda kilo vermenize yardımcı olabilecek 15 meyveyi listeledik.

Kilo Vermek İçin Yiyebileceğiniz En İyi 15 Meyve

1. Greyfurt

Greyfurt, kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen C vitamini ve diyet lifi açısından zengin bir meyvedir. Yemekten önce yarım greyfurt tüketin. Kan şekeri seviyelerini dengede tutar ve açlığı bastırır.

2. Karpuz

Karpuz harika bir C vitamini, mineral, likopen ve su kaynağıdır. Bu yaz meyvesi kilo vermeye yardımcı meyveler arasında her zaman favoridir. Bir çalışma, günde iki fincan elma tüketmenin tokluğu artırabileceği, kiloyu, vücut kitle indeksini ve kan basıncını azaltabileceği ve bunun da onu kilo kaybı için en iyi meyvelerden biri haline getirebileceği sonucuna varmıştır.

3. Limon

Limonlar güçlü bir antioksidan olan C vitamini ile yüklüdür. 11 günlük limon detoks diyeti, insanlarda vücut ağırlığında, vücut kitle indeksinde, bel-kalça oranında, insülin direncinde ve vücut yağ yüzdesinde daha büyük bir azalma göstermektedir.

4. Elma

Bir bütün elmanın veya elma suyunun tüketimi umut verici kilo verme sonuçları göstermiştir. Obezite riskini %30 oranında azaltır.

5. Yaban mersini

Yaban mersini, onlara koyu mavi-mor rengini veren bir antioksidan olan antosiyaninler açısından zengindir. Bu bileşenler, obezite riskini, kötü kolesterolü azaltmada ve insülin duyarlılığını iyileştirmede önemlidir.

6. Avokado

Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri, diyet lifi, vitaminler ve mineraller açısından zengin bir kaynaktır. Araştırma çalışmaları, günde yarım ila bir avokado tüketmenin tokluğu artırdığını, kötü kolesterolü düşürdüğünü, kiloyu korumaya yardımcı olduğunu ve kalp-damar sağlığını iyileştirdiğini doğrulamaktadır.

7. Portakal ve Kan Portakalı

Portakal ve kan portakalı, düşük kalorili bir diyetle birlikte kilo vermeye yardımcı olabilir. Kilo verdiren meyveler araştırıldığında portakal suyu tüketiminin önemi ortaya çıkmaktadır.

8. Nar

Tatlı kırmızı yakut benzeri nar, obezite karşıtı besinler içerir. Nardaki antosiyaninler, tanenler, polifenoller ve flavonoidler (antioksidanlar) yağın azaltılmasına yardımcı olabilir.

9. Acai Berry

Acai meyvesi son derece besleyici, koyu mor bir meyvedir. Kolesterolü ve yüksek kan şekerini düşürmeye yardımcı olan antioksidanlarla dolu olduğu için kilo verdirici bir süper besindir.

Kolajen Açısından Zengin Gıdalar: Sağlığa Faydaları ve Dezavantajları Kolajen Açısından Zengin Gıdalar: Sağlığa Faydaları ve Dezavantajları

10. Muz

Olgun muzlar doyurucudur, enerji sağlar ve zengin bir lif, vitamin ve potasyum kaynağıdır. Muzdaki nişastanın, yemeklerden sonra azalan insülin seviyeleri, bağırsak tokluk peptitlerinin artan salınımı, artan yağ oksidasyonu dahil olmak üzere kilo kaybını ve/veya kiloyu korumayı teşvik edebilecek birçok özelliği vardır.

11. Kivi

Araştırmaya göre, her hafta bir kivi tüketmek trigliseridi düşürmeye, iyi kolesterol düzeylerini (HDL kolesterol) artırmaya ve insülin direncini azaltmaya yardımcı olabilir. Kivi meyvesi ayrıca yağ hücrelerinin boyutunun azaltılmasına da yardımcı olur. Kivi meyvesi aynı zamanda vücuttaki toksinlerin azaltılmasına yardımcı olan C vitamini ile de yüklüdür. Meyvedeki lif uygun sindirime yardımcı olur.

12. Çilek

Çilekler, toksinleri ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar olan antosiyaninler açısından zengindir. Çileklerdeki antosiyaninler, glikoz alımını iyileştirmeye, insülin duyarlılığını artırmaya, kan lipit profilini iyileştirmeye ve kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

13. Goji Meyvesi

Parlak kırmızı-turuncu meyveler lif, protein ve karotenoidlerle yüklüdür. Çalışmalarda goji meyvelerinin lipidleri ve kan şekeri düzeylerini düşürüp kalbi koruyabildiği görülmüştür. Goji meyvelerinin metabolizmayı hızlandırarak bel çevresindeki yağları erittiği gözlenmiştir.

14. Sert çekirdekli meyveler

Armut, erik, kuru erik ve kiraz gibi meyveler sert çekirdekli meyveler olarak bilinir. Kirazlar antosiyaninler açısından zengindir. İltihabı azaltır ve diyabeti önler.

15. Ananas

Ananas vitaminler, mineraller, diyet lifi ve bitkisel besinler açısından zengindir. Ananas suyu yağları parçalar, sindirimi iyileştirir ve kilo verdirir.