Raylı lambalar mağazalar, galeriler, ofisler ve ev ortamları gibi çeşitli mekanlarda kullanılan modern ve yeni aydınlatma yöntemlerinden biridir. Ray lambası hem duvar hem de tavan lambası olarak kullanılabilir. Raylı aydınlatma yönteminde ray lambaları bir veya birden fazla ray hattı üzerine yerleştirilerek 360 derece dönebilen rayın içinde hareket edip farklı yönlerde ışık yaymasının yanı sıra; Aslında raylı ışık kullanarak her türlü alanı aydınlatabilir ve ışığı istediğiniz noktaya kadar tutabilirsiniz.

Ray armatürler neden kullanılır?

Daha önce raylı armatürlerin farklı tipte ofis, ticari ve hatta konut alanlarının aydınlatılmasında kullanıldığını söylemiştik, aşağıda ray armatürlerin popüler olmasının nedenlerini ve faydalarını inceleyeceğiz. Aşağıdaki madeler, alanınızı aydınlatmak için ray armatür kullanmanızı sağlayacaktır.

1. Ray ışığı üç modda da monte edilebilir: yüzey, sıva altı ve tavana, duvara ve zemine asılı.

2. Ray armatürün 360 derece dönebilme özelliğini kullanarak tüm mekanları aydınlatabilirsiniz.

3. Işık, rayın içine kolayca monte edilir.

4. Ray armatür, herhangi bir boyutta ve herhangi bir şekilde herhangi bir alana monte edilebilir.Aslında, ray armatür çok yönlüdür.

5. Ray ışığı çok yönlüdür ve herhangi bir projeye uyarlanabilir.

6. Tavan kullanma imkanının kısıtlı olduğu mekanlarda ortamı daha fazla aydınlatmak mümkündür.

7. Ray ışığı, özellikle vurgulu ve yerel ışık olmak üzere, mekanda kaliteli ve güzel bir ışık oluşturur.

Ray ışığının farklı alanlarda uygulanması

Daha önce de belirttiğimiz gibi raylı ışık, ticari, ofis ve konut alanları dahil olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılabilir. Aşağıda, bu alanların her birinde ray ışıklarının uygulamalarını inceleyeceğiz.

Raylı ışıklı ticari alan aydınlatması (mağazalar, teşhir salonları, galeriler)

Günümüzde  mağazalarda ve ticari alanlarda raylı aydınlatmanın çok popüler hale geldiğini muhtemelen fark etmişsinizdir, çünkü ray armatürleri kullanarak ışığı istediğiniz ürüne istediğiniz yönde verebilir ve gerektiğinde  Değiştir ile açabilirsiniz, mekanda dekorasyon. Gerektiğinde 15 Watt ila 60 Watt ray armatür kullanarak ışığı artırabilir veya azaltabilirsiniz, böylece enerji tüketimi ve optimum maliyetin yanı sıra mağazanızın ışığı da iyi sağlanır. 

Ayrıca koyu ışıklar veya lazer kesımı ile mekanınızda dekoratif aydınlatma oluşturabilirsiniz.

Kafe ya da galeri gibi diğer mekanlarda sarkıt raylar, mekanın gölge ve ışığında kontrast oluşturmak ve görsel sanatsal efektler yaratmak için en iyi seçeneklerden biridir. Raylı ışıklarla aydınlatmanın bir diğer avantajı da izleyicinin gözünü mekanın farklı bölgelerine yönlendirebilmenizdir.

Raylı ışık ile yaşam alanı ve mutfak aydınlatması

Raylı ışık, modern konut mekanlarında bolca kullanılabilmekte ve bu ışıkların tavana veya duvara kolayca monte edilebilmesi, raylı aydınlatmanın modern konut tasarımı tasarımında ve farklı bölümlerin temel aydınlatmasında kullanılmasına yol açmıştır. mutfak dahil ev. Ray armatürlerin mutfakta en yaygın kullanım şekillerinden biri, mutfak tezgahının üzerinde kesintisiz bir çizgi veya dolaplara paralel dikdörtgen, kare veya L şeklindedir. 

Oturma odası ya da odalar gibi evin geri kalanında raylı aydınlatma sistemi dekoratif ya da tamamlayıcı bir ışık olarak kullanılarak heykel,  tablo ya da evin öne çıkan alanında istediğimiz her türlü kontrast ve aydınlatma oluşturulabilir. 15 watt, 25 watt ve 35 watt ray lambaları bu durumlarda en çok kullanılanlardır.

Raylı ışıklı ofis alanı aydınlatması

Isı Pompalı El Kurutma Makinesi İyi Mi? Isı Pompalı El Kurutma Makinesi İyi Mi?

Ofis ve ofis alanlarında giriş tabelalarını, firma logolarını aydınlatmak için ve genel olarak ofis içinde tamamlayıcı veya dekoratif ışık olarak raylı armatür kullanılmaktadır. Ofis alanlarındaki ray aydınlatmaları, çalışanlara olumlu ve iyi bir duygu aktarmada oldukça etkilidir ancak ofis alanlarında ray armatür kullanılmasında çok önemli bir nokta, ray armatürünün bilgisayar ve laptop ekranına yaydığı ışınım neden olacak şekilde yerleştirilmesidir. Kamaşma ve görme bozukluğu olan ortamda çalışan olmayın.

Ayrıca ray ışık çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz aydınlatma danışmanlığı almak için Ecowat'ın teknik ekibinin uzmanları ve mühendisleri ile iletişime geçebilirsiniz.