Tiroid dengesizliği giderek artan bir endişe kaynağıdır ve geleneksel tedaviler her zaman tüm semptomları ve buna bağlı rahatsızlıkları hafifletmek için yeterli olmayabilir. İşte bu noktada tiroid için esansiyel yağlar destekleyici bir rol üstleniyor.

Esansiyel yağların kullanımı ile tiroid fonksiyon bozukluğunun tedavisini doğrudan ilişkilendirecek yeterli kanıt bulunmamakla birlikte, esansiyel yağlar tiroid ile ilgili sorunlar için ayrı ayrı incelenmiştir.

Tiroid Sağlığı İçin 12 Esansiyel Yağ

Tiroid tedavisi için yeterli olabilecek 12 esansiyel yağ mevcuttur.

Tiroid için hangi yağ iyi gelir ve hangi bitkisel yağı nasıl kullanmalıyız?

1. Limon otu

Taze, narenciye aromasıyla limon otu yağı, güçlü iltihap giderici özelliklere sahiptir. Tiroid için hangi yağ iyi gelir denildiği noktada limon otu yağı, tiroid dengesizliğiyle bağlantılı alerjik veya iltihaplı hastalık riskini azaltabilir. Tiroid bezinizin şiştiğini veya büyüdüğünü hissediyorsanız limon otu yağını boynunuza topikal olarak uygulayabilirsiniz.

2. Buhur

Buhur yağı, iltihap giderici, ağrı giderici ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahiptir. Bir çalışma, buhurun genellikle tiroid sorunlarıyla bağlantılı oto-bağışıklık bozukluklarından biri olan sedef hastalığına karşı etkili olduğunu kanıtlamıştır. Araştırmaya göre buhur, beyin ve hafıza fonksiyonlarına, oto-bağışıklık sorunlarına, diyabete ve astıma yardımcı olabilir. Bu sorunların tümü doğrudan veya dolaylı olarak dengesiz tiroid ile ilişkilidir.

3. Lavanta

Lavanta yağı, aşırı aktif tiroidin neden olduğu yaygın bir sorun olan kaygıya karşı etkili olabilir. Araştırmalar, lavantanın sakinlik duygusunu destekleyebileceğini ve tiroid dengesizliği olan kişilerde de yaygın olan depresyonu hafifletebileceğini öne sürüyor. Ayrıca antioksidan aktiviteyi artırabilir ve hipotiroidizmde kötüleşen ve yaygın olan oksidatif stresi azaltabilir.

4. Sandal Ağacı

Bir çalışmaya göre sandal ağacı yağının anti-anksiyete benzeri özellikleri vardır ve panik atak veya aşırı aktif tiroidle ilişkili anksiyete yaşıyorsanız faydalı olabili. Ayrıca hipotiroidizmin neden olduğu saç dökülmesinin azaltılmasına da yardımcı olabilir. Ayrıca sedef hastalığına bağlı kuru veya pullanmış cilde faydalı olabilir. Ayrıca bir çalışma, sandal ağacının tiroid sorunlarını şiddetlendiren oksidatif ve kirliliğin tetiklediği strese karşı koruma sağlamaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

5. Kış Yeşili (Keklik Üzümü)

Kış yeşili yağı, eklemlerdeki ağrılara ve tiroid dengesizliğine bağlı kas yorgunluğuna karşı etkili olabilir. Araştırmalar, kış yeşili yağında bulunan aktif madde olan metil salisilatın güçlü ağrı giderici özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bu yağı ağrıyan ve yorgun eklem ve kaslarda topikal olarak kullanabilirsiniz.

6. Nane

Bilimsel adı Mentha spicata olan nane aynı zamanda analjezik (ağrı kesici) özellikleriyle de bilinir. Araştırmalar, tiroid fonksiyon bozukluğunuz varsa yaygın olarak görülen eklem ağrısını hafifletebileceğini öne sürüyor. Tiroid tedavisi için kullanılan nane yağını ağrılı bölgeye sürerek ağrıyı azaltabilir, dolaşımı artırabilirsiniz.

7. Nane

Nane yağı, tiroid sorunları için esansiyel yağ olarak kullanıldığında birçok amaca hizmet eder. Araştırmaya göre sindirime yardımcı olabilir, mide bulantısını azaltabilir, yavaşlayan metabolizmayı iyileştirebilir, fiziksel performansı artırabilir ve ruh hali stabilizasyonuna ve bilişsel performansa yardımcı olabilir.

Gluten Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Gerçek Gluten Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Gerçek

Hipotiroidizme bağlı sindirim sorunlarınız varsa bunu bir taşıyıcı yağa ekleyip karnınıza masaj yapabilirsiniz. Ayrıca faydalarından yararlanmak için bir difüzör aracılığıyla soluyabilir veya gıdada kullanılabilir naneyi bir fincan çayla birlikte tüketebilirsiniz.

8. Gül sardunyası

Gül sardunyası esansiyel yağı, iltihap önleyicidir ve hipotiroidizmi olanlarda romatoid artritle ilişkili eklem iltihabına yardımcı olabilir. Ayrıca kuru cilt sorunlarının yönetilmesine de yardımcı olabilir. Rahatlamak için seyreltilmiş sardunya esansiyel yağını sert ve şişmiş bölgelere uygulayabilirsiniz.

9. Karabiber

Karabiber yağı tiroid tedavisi için doğal çarelerden bir diğeridir. Araştırmalar, karabiberin bir enerji yükseltici olarak çalıştığını ve hipotiroidizmde yaşanan yorgunluğa iyi bir karşı olduğunu ileri sürüyor. Ayrıca vücuttaki iltihaplanma, kaygı, depresyon ve toksinlerle savaşabildiğini gösteren bazı kanıtlar da vardır; bunların tümü tiroid dengesizliğiyle ilişkili yaygın sorunlardır.

10. Kişniş

Kişniş, kurşun ve cıva gibi çeşitli ağır metallerden kurtulmaya yardımcı olabilecek mükemmel bir detoksifikasyon maddesidir. Bu toksinlerin birikmesi tiroid fonksiyon bozukluğuyla ilişkilendirilmiştir. Artrit gibi kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının tiroid sorunlarıyla birlikte görülmesi muhtemel olduğundan, bu yağı eklemlerinize ve kaslarınıza masaj yapmak için de kullanabilirsiniz.

11. Roma Papatyası

Anksiyete, depresyon ve uykusuzluk, aşırı aktif veya az aktif tiroid ile ilgili rahatsız edici durumlar olabilir. Roma papatyası hipotiroidizm için en iyi yağlardan biridir çünkü bunların hepsi papatyanın etkilerine çok iyi yanıt verir.

12. Zencefil

Zencefil yağı, dengesiz bir tiroidle mücadelede bir güç merkezidir. Vücudun iltihaplanma, alerjik reaksiyonlar, astım ve bazı bağışıklıkla ilgili sorunlarla başa çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca hipotiroidizme bağlı yorgunlukla mücadele etmeye yardımcı olabilecek enerji verici bir etkiye de sahiptir. Ek olarak zencefil, tiroid dengesizliğine bağlı mide bulantısı ve sindirim sorunlarının hafifletilmesinde etkili olabilir.