MUCİZELER İNANANLAR İÇİNDİR

Çok değil bundan bir kaç sene evvel şöyle bir tez vardı ‘ eğer şampiyon olmak istiyorsan, önce bütün derbi maçlarını kazanmalısın ‘ ki gerisi şampiyon olmak için teferruattır..

Oysa günümüz futbolunda bu tezin yerinde yeller esiyor şimdi..

Mesela Trabzonspor, içerde dışarda ligimizin bütün dominant takımlarını yeniyor, yenemezse bile berabere kalıyor ve tıpkı o eski şaşalı günlerini bize hatırlatıyor..

Lakin, artık şampiyonluğun anahtarı dört büyüklerin kendi aralarındaki birbirlerine karşı kurdukları skorsal üstünlük değil, o bir zamanlar onlar teferruattır menzile varacağımız o şanlı yolda dedikleri mütevazi takımlarımızı yenebilmek ya da yenilmemek(!)..

Ey şampiyon olacağına herkesin hemfikir ve de hemhal olduğu şanlı Trabzonspor!!!

Sen ki okyanusları geçerken balinaları, köpekbalıklarını alt ederken minnacık derelerdeki kurbağalara nasıl boyun eğersin?

Hadi bir kere olur, iki kere olur, üç kere olur anlaşılır, fakat şampiyonluğun bir kulpunu elinde tutarken onu da bırakmak ne demek(?) anlaşılır gibi değil..

Son yazımda ‘ futbolda mucizeler elbet olur ‘ diye şampiyonluk eğer kaderde varsa bir şekilde gelir diye yine de içimizdeki inanç iklimlerinin geçerliliğine olan düşüncemizden dem vurmuştum.

Fakat...

Denizlispor karşısında yine o bilindik hastalık nüksetti ve sevgili başkan Ahmet Ağaoğlu’nun sırf bu arızanın müsebbibi olarak Ünal Karaman’ı görüp anında operasyon çekmesinin bile çare olamadığı oyunu tutamama hastalığı...

Ve haftalardır yenilgi yüzü görmeyen Hüseyin hocanın da Denizli’de bıraktığı ilk yenilgisi gecenin bir başka hüzünlü fotoğrafıydı zihinlere kazınan..

Evet sevgili dostlar..

Bu işin şakası yok..

Ufak takımı büyük takımı yok.

Şampiyon olmak için Ankaragücünü’de, Alanyaspor’u da, Antalyaspor’u da, gerekirse Denizlispor’u da yeneceksin..

Hep denir ya hakemi de falanca takımı da eze eze yendik..

Hakem demişken, bu saatten sonra gerek rakip ya da rakipler lehine,  gerek Trabzonspor’un aleyhine şunu yaptılar bunu yaptılar mazeretinin de bir hükmü kalmamıştır..

Bir rakip düşünün ki as kalecisinin yerinde yedek değil, yedeğin yedeği mücadele ediyor, daha maçın başlarında üstünlüğü elde ediyorsunuz, üstelik şampiyonluktaki tek rakibiniz ilk devreyi deplasmanda üç golle yenik kapıyor..

Sorarım size sevgili dostlar(?)..

Maç öncesi Hüseyin hocama böyle bir öngörü sunsanız ne derdi?

Evet..

Aynen öyle..

Bu gece Trabzonspor kendisine altın tepside sunulan muhteşem ikramı elinin tersiyle geri çevirmiştir..

Öyle ki taraftarı yok denilen, bir proje takımı denilen Başakşehir’e kendi puan kaybını bile unutturup onu belki de ‘ sen şampiyon olacaksın ‘ pozisyonuna soktu..

Günün sonunda Trabzonspor büyük ve devasa bir fırsatı tepmiştir..

Tabi ki futbol bu, eğer kaderde varsa şampiyonluk gelir..

Lakin şartları birazda siz kendinize göre çevirmesini bilmesiniz..

Bu akşam oyun şeklini olanı biteni sorgulamanın bir anlamı yok, keza Sosa sarı kart gördü diye oyundan alındiysa ( eğer bir sakatlığı yok ise ) ben bunu korkaklık olarak algılarım ve Sosa’nın o en gereksinimine ihtiyaç olacak zamanlarda Trabzonspor vitesi boşalan şoförü olmayan bir kamyona dönüştü.

Oysa Sosa bu takımın her şeyi. Bir kart daha alır korkusunun ecele bir faydası olmadığını Hüseyin hoca ve ekibi de gördü..

Lakin iş işten geçti..

Evet sevgili dostlar..

Trabzonspor kendisi için şampiyonluk yolunda çok elzem olan bir galibiyeti maalesef eski oyuncularının birer asistiyle kaybetti.

Futbol bu..

Mucizelerin bazen size bazen rakiplerinize göz kırptığı gerçekten çok ilginç bir oyun bu...

Hasan Akbaş

Haberts.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
çebi61
çebi61 - 7 ay Önce

Sayın Akbaş,
Elinize kaleminize sağlık, inanmak başarmanın yarısıdır. Takımın şampiyonluğa ve kendine inancı kalmamış.Hocanın değişikliklerinden hiçbir şey anlayamıyoruz. Sosa neden çıktı? Kamil Ahmet kurtarıcı olarak mı oyuna alındı? Alanyaspor maçında takımı 10 kişi bırakan Hosseini niye 11 de? Mesiası bir maçta bile göremedik ligde bu kadar yetersiz ise neden alındı? Costa ile aynı dili konuşuyor bu bile avantaj olabilirdi ikili stoper bölgesi için. Ben anlayamıyorum bir anlayan varsa lütfen açıklasın bilmediklerimizi öğrenelim. Bu kadar topa hakim oyuncular varken topu kendinde tutmak neden bu kadar zor oluyor? İki yıldır buna bir çözüm bulunamadı. Öne geçtiğiniz maçlarda 27 puan kaybetmişsiniz. Takımın bu haliyle iş imkansız bir hal almış. 96, 2011 ve 2020 hep aynı son altın tepside rakibe ikram alışkanlığına devam maalesef.

Usta Usta.
Usta Usta. - 7 ay Önce

Hangi akıl bunu sana yazdırdı.Geri zekalı.

Marko paşa 6141
Marko paşa 6141 - 7 ay Önce

Bu takımı yalakacilar bu hale getirdi. Ufukları dar geleceği göremediler. Çok yazık bir 36 yıl daha şampiyon olmayı bekleriz

Marko paşa Trabzon
Marko paşa Trabzon - 7 ay Önce

Aylar öncesi bu takım ligi 3.bitirir dedim. Ne şampiyonluk top oynamıyor Sörloth ve Uğurcan Başka yok dedim 3. Lugumuz hayırlı olsun bjk in Altında ligi bitiririz