Sabah saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulusa sesleniş konuşmasında kısmı seferberlik ilanını öngören kararnameyi imzaladığını açıklamıştı. 'Amacımız Donbas'ı özgürleştirmek' diyen Putin, Batı'yı Rusya'yı yok etmek istemekle suçlamıştı.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine hem farklı ülke vatandaşları hem de Rus vatandaşları ülkeden kaçmaya başladı. 
Rusya'dan Avrupa ülkerine uçak seferleri neredeyse tamamen dolmuş durumda. Öte yandan uçak biletleri 180 bin Rus rublesi (50bin Türk lirası) gibi çok yüksek seviyelere çıkmış olmasına rağmen saatler içinde binlerce bilet satıldı.

İstanbul Havalimanları Doldu Taştı

Rusya'dan en çok biletin İstanbul'a alındığı gözlemlenirken, İstanbul üzerinden Avrupa'ya gitmek isteyenlerin sayısı 10 binleri geçmiş durumda. Rusya'dan İstanbul'a uçak bilet fiyatları dün akşam 30 bin Türk lirası (100 bin Rus rublesi) seviyesinde iken bu rakam bu akşam 50/55 bin Türk lirası (150 bin Rus rublesi) seviyelerine ulaşmış durumda.

Öte yandan Rusya, seferberlikten kaçmanın cezasını artırdı. Rusya'da askeri seferberlik görevinden kaçanlar için hapis cezasının artırılmasına yönelik yasa tasarısı, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'dan geçti. Duma'da kabul edilen yasa tasarısıyla çeşitli değişiklikler yapılan tasarıya göre, düşman ordusuna gönüllü bir şekilde teslim olan askerlere 10 yıl, savaşta yağma yapanlara 15 yıl hapis cezası verilebilecek. Seferberlik zamanında askeri görevden kaçmanın hapis cezası da 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı.