Motorola Moto G73 5G ve G serisi cihazlarını tanıttı Motorola Moto G73 5G ve G serisi cihazlarını tanıttı

iPhone 14 modellerinde bulunan uydu bağlantılı SOS yardım çağrısı özelliği ilk kez hayat kurtardı. İşte, donmak üzereyken kurtulan adamın hikayesi!

Apple'ın iPhone 14'ü bir önceki seriye göre birçok iyileştirmeye sahip olsa da benzersiz bir özelliğe sahip. En yeni iPhone 14 serisiyle, hücresel ve Wi-Fi kapsama alanı dışında olduğunuzda uydudan metne acil servisler aracılığıyla Acil Durum SOS'u kullanabilirsiniz. Apple'ın yeni Acil SOS hizmetinin ABD ve Kanada'da kullanıma sunulmasından yalnızca birkaç hafta sonra, ilk başarı öyküsü yaşandı. Bir adam, Alaska'da mahsur kaldıktan sonra telefonunu kullanarak bir kurtarma ekibine uydu aracılığıyla sinyal gönderdi.

iPhone 14 SOS uydu özelliği sayesinde bir adamı donmaktan kurtardı!

"1 Aralık 2022 sabah saat 2:00 civarında Alaska Eyalet Polislerine, Noorvik'ten Kotzebue'ye kar makinesiyle seyahat eden yetişkin bir erkeğin mahsur kaldıktan sonra iPhone'unda uydu aracılığıyla bir Apple iPhone Acil SOS'u etkinleştirdiği bildirildi. Yerel arama ve kurtarma ekipleri, Apple Acil Müdahale Merkezi ve Kuzeybatı Arktik Bölgesi Arama ve Kurtarma Koordinatörü ile birlikte çalışan NWAB SAR, Nimiuk Noktası bölgesine doğrudan Apple Acil Müdahale Merkezi tarafından sağlanan GPS koordinatlarına dört gönüllü arama görevlisi gönderdi. Yetişkin erkek, gönüllü arama ekibi tarafından bulundu ve Kotzebue'ye nakledildi. Alaska Kamu Güvenliği Departmanı tarafından yapılan bir yazıda, "Askerlere bildirilen herhangi bir yaralanma olmadı" ifadeleri geçti.

Acil durum SOS uydusu nasıl kullanılır?

Apple'a göre uydu aracılığıyla acil SOS, acil durum servislerine ulaşmanın başka bir yolunun olmadığı istisnai durumlarda acil servislere bağlanmanıza yardımcı olabilir. Acil servisleri arar veya kısa mesaj gönderirseniz ve hücresel ve Wi-Fi kapsama alanı dışında olduğunuz için bağlanamıyorsanız, iPhone'unuz ihtiyacınız olan yardıma sizi uydu aracılığıyla bağlamaya çalışır. Samsung, geçtiğimiz günlerde benzer bir özelliğin yeni Galaxy S serisinde görüneceğini duyurmuştu.

  • iOS 16.1 veya üzeri bir iPhone 14 veya iPhone 14 Pro'ya ihtiyacınız var.
  • iPhone 14 SOS uydu özelliğini kullanmak için Ayarlar uygulamasını açın.
  • Acil Yardım'a dokunun.
  • Uydu aracılığıyla Acil SOS altında, Demoyu Deneyin'e dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin.

Hizmet, her iPhone 14 aktivasyonunda ilk iki yıl boyunca ücretsizdir. Ne yazık ki, şu anda fiyatın ne kadar olacağı belli değil ve bu ayın sonunda Kuzey Amerika dışında Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık'a da ulaşması bekleniyor.